Hravé učenie

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Hravé učenie
 
HRAVÉ UČENIE

 

Ako sa učiť s predškolákom? Samozrejme hravo! 

 

Vitajte v novej sekcii našich článkov s názvom Hravé učenie. V článkoch z tejto série sa budeme venovať jednotlivým predškolského vzdelávania a ich cieľom bude priblížiť a vysvetliť význam tohto vzdelavánia rodičom, ale aj všetkým, ktorých takéto vzdelávanie zaujíma. V článkoch sa pokúsime dať rodičom hravé tipy a inšpirácie pre rozvoj domáceho vzdelávania predškolákov.

Ak je nejaká oblasť predškolského vzdelávania, ktorá Vás zaujíma a o ktorej by ste si radi prečítali viac v jednej z takýchto sérií článkov, napíšte nám e-mail na info@hravaskolka.sk.

 

 

 
 

Spoznajte hravé a náučné pomôcky, vďaka ktorým bude veda zábavou

To, že veda je témou nielen v laboratóriu, ale aj detskom svete, sme si povedali v predchádzajúcich článkoch zo série Hravé učenie. Hoci sa väčšina detí zaujíma o vedu celkom prirodzene, je nevyhnutné ich záujem podporovať. Základným pravidlom je odpovedanie na ich zvedavé otázky a spoločné riešenie problémov. Ich záujem o spoznávanie všetkého neznámeho môžete podporiť aj edukačnými pomôckami a zábavnými hrami, vďaka ktorým zistíte, že veda nie je žiadna veľká veda.
 

Celý článok...
 

Ako motivovať deti k pohybu?

Ako sme si už povedali v predchádzajúcich článkoch z tejto série: Deti potrebujú pohyb a Nezanedbávajte pohyb vašich detí. Povieme vám prečo pohyb je pre deti prirodzený a zároveň nevyhnutný. Vďaka pravidelnému pohybu na čerstvom vzduchu za akéhokoľvek počasia si deti budujú lepšiu imunitu a zároveň znižujú predpoklady k tomu, že ich v dospelosti postihne niektorá z civilizačných chorôb 21.storočia (obezita, infarkt, cukrovka alebo vysoký krvný tlak). Už od malička si prirodzene k pohybu budujú pozitívny vzťah, avšak najviac ho dokážeme prehĺbiť u detí v predškolskom veku.
 

Celý článok...
 

Ak prejaví dieťa záujem o vedu, podporte ho

Veda je veľmi širokým pojmom. Zahŕňa množstvo oblastí, v ktorých sa pre dieťa skrýva veľa otázok. Od tých najjednoduchších až po najzložitejšie, ktoré ostanú bežnému človeku navždy skryté. Veda, to nie sú len poučky z hrubých kníh. Takmer všetko, čo s vedou súvisí, je súčasťou nášho bežného života. S javmi ako gravitácia, striedanie dňa a noci či dýchanie, prichádza dieťa do kontaktu každodenne. Veda pomáha dieťaťu spoznať zákonitosti navôkol neho. Zistite, čo všetko sa dieťa naučí, ak sa budete spoločne vo vede hravo vzdelávať.

Celý článok...
 

Nezanedbávajte pohyb vašich detí. Povieme vám prečo

Pohyb je neoddeliteľnou súčasťou správneho vývoja detí v predškolskom veku. V dnešnej digitálnej dobe sa však deti hýbu čoraz menej a viac času trávia pri tabletoch, televízore alebo počítačoch. Zároveň im často práve od nás rodičov chýba dostatočná motivácia k pohybu. Obdobie predškolského veku je obdobím hry, a preto by mala tvoriť základ pohybovej aktivity u detí.

Celý článok...
 

Naučte deti, že veda nie je žiadna veľká veda

Základné myšlienky vedy sú väčšinou jednoduché a pravidlá sa dajú reprodukovať jazykom, ktorý je zrozumiteľný každému.“ Túto múdru vetu vyslovil snáď najznámejší vedec všetkých čias, Albert Einstein. Podľa neho by sa mala veda približovať primeraným jazykom každému. Výnimkou nie sú ani tí najmladší. Ako vlastne deti vnímajú vedu a aké postavenie má v ich živote?
 

Celý článok...
 

Deti potrebujú pohyb

Pohyb je pre každé dieťa prirodzený a zároveň aj nevyhnutný. Deti disponujú obrovským množstvom energie, ktorú je potrebné dostať von. Ich túžba hýbať sa je rovnako prirodzená ako túžba spoznávať nové veci. Dôležitou úlohou rodičov je, aby dokázali spojiť pohyb s objavovaním a zároveň trávením času spoločne.
 

Celý článok...
 

Pomôcky, vďaka ktorým dokonale vycibríte grafomotoriku dieťaťa

V predchádzajúcich článkoch zo série Hravé učenie, sme vám priblížili pojem grafomotorika. Taktiež sme vysvetlili prečo je vôbec rozvoj tejto oblasti tak veľmi dôležitý. Aby ste grafomotoriku vášho dieťaťa mohli rozvíjať a uľahčiť mu tak prvé pisateľské pokusy, potrebujete aktívne zapracovať na jej precvičovaní. To však nepôjde bez premyslených cvičení a pomôcok, o ktorých sa viac dozviete v nasledujúcich  riadkoch.
 

Celý článok...
 

Didaktické hračky vhodné na rozvoj matematických zručností predkošlákov

V predchádzajúcich článkoch sme si vysvetlili, čo to vlastne predškolská matematika je, prečo je dôležité u detí matematické myslenie rozvíjať a čo by malo každé dieťa pred nástupom do školy ovládať. Dnes si zase ukážeme, pomocou akých didaktických pomôcok môžete u dieťaťa matematické myslenie v domácom prostredí zlepšovať.

Celý článok...
 

Prečo je rozvoj grafomotoriky tak veľmi dôležitý?

Grafomotorika, ktorú sme vám predstavili v predchádzajúcom článku, je zložitou oblasťou. Vyžaduje si každodenné precvičovanie. Ak sa jej totiž nevenuje dostatok priestoru, dieťa môže mať vážny problém pri nástupe do školy, ktorý ovplyvní aj ostatné oblasti jeho života.

 

Celý článok...
 

Viete, ako rozvíjať matematické myslenie u detí?

V dnešnom svete je matematická gramotnosť neoddeliteľnou súčasťou vzdelania potrebného pre plnohodotný život. V materskej škole, a zároveň aj v domácom prostredí by sme predškolákom mali pomôcť rozvíjať matematické myslenie, ktoré budú potrebovať pri nástupe do základnej školy ale aj v budúcom reálnom živote. Najideálnejším prostriedkom, ako ho u detí rozvíjať je hra. Motivujúce je, že výsledkom hry na rozdiel od učenia nemusí byť cieľ, ale iba čistá radosť zo samotnej činnosti. Pomocou hry zameranej na matematiku sa dieťa učí samostatne tvoriť, objavovať, argumentovať a diskutovať. Základy matematiky, priestorovej predstavivosti, a tiež geometrie by sa dieťa malo naučiť riešením úloh z bežného života.

Celý článok...
 

Všade samá grafomotorika. Čo to vlastne je ?

Blíži sa vaše dieťa k školskému veku a vy z každej strany počúvate o tom, ako jeho rovesníci vedia písať? Valia sa na vás z každej strany informácie o rozvoji hrubej motoriky, jemnej motoriky či grafomotoriky? Čo vlastne tieto pojmy znamenajú a akú rolu hrajú vo vývine dieťaťa? Pokračujte v čítaní a dozviete sa odpovede na všetky základné nezodpovedané otázky, ktoré by ste mali v tejto oblasti poznať.

Celý článok...
 

Matematika u detí v predškolskom veku

Matematika je neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Nie sú to iba čísla a počty, ale aj tvary, veľkosti, objemy, hmotnosti či farby. Už samotné narodenie bábätka je úzko späté s matematikou - dátumom a časom narodenia, váhou či výškou. Pri prvom uchopení obľúbenej hračky bábätko prichádza opäť do kontaktu s matematikou. Že neviete ako? Predsa skúmaním tvaru, váhy a tiež priestorovým vnímaním hračky. Keď sa dieťa učí rozprávať, učí sa aj základné matematické pojmy ako všetko, nič, veľa, málo, veľký, malý, žiadny, každý a podobne. Už tu začína nadobúdať matematické vedomosti, ktoré je potrebné neustále dopĺňať a rozširovať.

Celý článok...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia