Jarné inšpirácie: 5 nápadov na zábavné vonkajšie aktivity

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Inšpirácia pre učiteľov > Jarné inšpirácie: 5 nápadov na zábavné vonkajšie aktivity
 

Jarné inšpirácie: 5 nápadov na zábavné vonkajšie aktivity

Máme tu jar a s ňou aj možnosť tráviť s deťmi viac času vonku. Jarné obdobie je ideálne na rôzne vonkajšie výtvarné a pohybové aktivity, ktorými dokážete deti v materskej škôlke aktívne zabaviť. Prinášame vám 5 zaujímavých nápadov, ako zužitkovať množstvo energie, ktorú v sebe deti ukrývajú.

1.  Pohybové hry s padákom

Užitočnou a obľúbenou pomôckou pre hru vonku je  napríklad padák, ktorý dokáže zabaviť väčšiu skupinu detí (záleží podľa priemeru padáku a typu aktivity). Rozvíja u detí fyzickú koordináciu, motoriku, manuálnu zručnosť, postreh a vzájomnú spoluprácu. Táto pomôcka vám umožní neskutočné množstvo pohybových aktivít a zopár z nich si teraz popíšeme.

Skupinka detí padák chytí na okrajoch, zdvíhajú ho a potom s ním klesajú. Ostatné deti môžu padák ľubovoľne podbiehať a nakoniec sa všetky deti držiace okraje pod padák ukryjú. Ďalšou zaujímavou aktivitou je robenie morských vĺn, kedy deti postupne po jednom idú do podrepu a hneď vstávajú. Spoločnou koordináciou vytvárajú na padáku vlny.  Vlny môžu dokonca zväčšiť a to tak, že dieťa stojace oproti drepiacemu dieťaťu súčasne vzpaží ruky. Túto aktivitu môžete obohatiť aj tým, ak deťom na padák dáte balóniky alebo lopty rôznych veľkostí a farieb. Obmenou môže byť, že sa deti snažia pohybom padáka loptu/-y dostať von otvorom v strede alebo po stranách padáku (záleží od typu padáku). S touto pomôckou sa zábava jednoducho nikdy nekončí a možností, ako s ňou deti zabaviť je neúrekom.

Viac si môžete pozrieť napríklad v tomto videu: https://www.youtube.com/watch?v=eBxyl05BrL0 

2. Presťahujte tvorivé dielničky von

Vytvorte s deťmi listnatý strom, vďaka ktorému sa naučia rozoznávať všetky ročné obdobia. Vezmite si so sebou von rôzne umelecké potreby ako sú pastelky alebo akrylové farby, farebný papier, vlnu, vatu, trblietky, lepidlo a nožnice a rozdeľte deti do štyroch skupín. Každá skupina bude mať za úlohu vytvoriť na strome jedno ročné obdobie. Použiť môžu prinesené pomôcky a strom môžu dotvoriť aj pomocou rastlín a plodov, ktoré si vonku samy nájdu. Na jarnú časť použijú napríklad živé kvety či listy zo stromov a na jesennú zase rôzne pozbierané halúzky. Von môžete priniesť napríklad aj gaštany (určite ich zopár nájdete odložených z jesenného tvorenia), ktoré deťom ukryjete v ohraničenom priestore. Ich úlohou bude najskôr ich nájsť a potom pripevniť na strom. Aktivita v deťoch rozvíja kreativitu, vynaliezavosť a hravou formou sa učia rozoznávať jednotlivé ročné obdobia.

3.  Hľadači prírodných pokladov

Každé jedno dieťa sa s radosťou zmení na pátrača! Pripravte si pre deti zalaminované kartičky s obrázkami vecí z prírody, ktoré majú vonku nájsť a každému dajte do ruky jedno papierové vrecko (alebo napríklad obal od vajíčok). Kartičky by mali obsahovať veci, ktoré sú v okolí vašej materskej školy bežne dostupné ako napríklad halúzku, štvorlístok, trávu, púpavu, kameň, list, šišku, hlinu a podobne. Môžete tiež usporiadať súťaž, kto prvý nájde a zozbiera všetky predmety z kartičky.

4. Netradičné kreslenie pre deti

Vytvorte s deťmi vonku netradičné umelecké dielo. Kresliť a maľovať sa dá skutočne s čímkoľvek. Pred touto aktivitou je však potrebné rodičov vopred upozorniť, aby deťom priniesli staršie oblečenie, ktoré môžu zafarbiť. Prestrite na trávu alebo ihrisko dlhé papierové plátno, nachystajte deťom rôzne výtvarné a umelecké potreby ako napríklad pastelky, temperové farby, pečiatky a rôzne netradičné pomôcky na kreslenie či maľovanie akými môžu byť napríklad malé autíčka, pom-pomy, listy, vetvičky z ihličnatých stromov, mucholapka, vodné rozprašovače, vodné pištole a tá pravá farebná zábava sa môže začať! Verte, že s týmito netradičnými „štetcami“ vznikne úplne jedinečné spoločné umelecké dielo, ktoré si deti s radosťou vystavia vo svojej triede, prípadne môže zdobiť chodby materskej školy.

5.  Deravá stena

Veľmi jednoduchá a zábavná aktivita pre deti v predškolskom veku. Budete potrebovať veľkú igelitovú plachtu, ktorú zavesíte na stromy alebo preliezky. Vystrihnete v nej niekoľko otvorov rôznych tvarov a veľkostí. Tie oblepíte farebnou páskou a ku každému otvoru pridelíte počet bodov, ktoré hráč získa ak tadiaľ prehodí loptu na druhú stranu. A veselá hra sa môže začať!

Veríme, že sme vás niektorým z našich jarných tipov inšpirovali a budete sa tak môcť s deťmi vonku príjemne zabaviť a opäť ich aj niečo nové naučiť.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia