Otestovali sme: 100 % prírodná a ekologická stavebnica pre deti – zábavná kukurica

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Kreatívne námety > Otestovali sme: 100 % prírodná a ekologická stavebnica pre deti – zábavná kukurica
 

Otestovali sme: 100 % prírodná a ekologická stavebnica pre deti – zábavná kukurica

Poznáte kukuričnú skladačku? Ak nie, predstavíme vám ju. Zábavná kukurica je unikátny produkt pre deti, ktorý je šetrný k životnému prostrediu a zároveň zabaví vaše deti na celé hodiny. 

Zábavná kukurica je skladačka z čisto ekologického materiálu, v podstate ide o kukuričné chrumky, ktoré sú prifarbené prírodnými farbivami. Na prvý pohľad by sa vám mohlo zdať, že sú to pochutiny na detskú oslavu, ale tieto kukuričné „červíčky“ nie sú na jedenie.

Zábavná kukurica je 100% biologicky rozložiteľná stavebnica, ktorá sa vyrába zo skutočnej kukurice. Na lepenie nepotrebujete žiadne špeciálne pomôcky – postačí vám navlhčená handrička alebo špongia.

V tomto blogu vám ukážeme, čo všetko nájdete v krabici s kukuricou, ako s ňou pracovať a poradíme vám tri tipy, ako pomocou zábavnej kukurice podporiť detskú fantáziu.

Ekologická hračka z kukurice a vody

Zábavná kukurica bola vytvorená predovšetkým pre deti. Dá sa stláčať, tvarovať, krájať a po namočení je lepkavá. V porovnaní s klasickými stavebnicami a kockami poskytuje dieťaťu úplne iný zážitok z hry. Všetky kocky majú približne rovnaký tvar a ak potrebuje iný, musí si ho vytvarovať. Vlastnoručne.

Kukuricová stavebnica je mimoriadne ohľaduplná k životnému prostrediu. Samotné dieliky sú vyrobené z kukuričného škrobu, vody a potravinárskeho farbiva, takže sú zdravotne absolútne nezávadné.

 

 

Čo sa nachádza v balení zábavnej kukurice?

V balení zábavnej kukurice nájdete kukuričné kocky, nožík na krájanie a špongiu. Ak otvoríte krabicu, nezľaknite sa, že nožík so špongiou chýbajú. Sú tam. Schované medzi farebnými kukuričnými tehličkami a treba ich trošku pohľadať.

Na začiatku hry je vhodné vysypať časť kukuričných tehličiek do väčšej nádoby, z ktorej si ich môže dieťa bez problémov vyberať. Ak necháte deti vyberať kukuricu priamo z krabice, riskujete, že vysypú všetok obsah na zem a vy budete mať robotu navyše.

 

 

Ako lepiť kukuričnú skladačku?

Na lepenie potrebujete len priloženú špongiu. Namočte ju do vody a položte na nejakú podložku. My sme využili detský plastový riad na hranie. Ak sa vám dá priložená špongia malá, môžete použiť aj obyčajnú kuchynskú hubku, ktorá je určená na umývanie riadu.

Povrch chrumky zostane ihneď po kontakte s vodou lepkavý. Kukuričné tehličky nemusíte lepiť len medzi sebou, ale dobre držia aj na papieri, kartóne alebo skle. Pozor na to, že namočené chrumky trochu púšťajú farbu. Našťastie sa dajú ľahko zmyť a vyprať z oblečenia.

 

Ako sa hrať so zábavnou kukuricou?

Ale dosť bolo teórie, poďme sa spoločne pozrieť na niekoľko tvorivých aktivít s využitím kukuričných kociek. Samotná hra záleží predovšetkým od veku a trpezlivosti vášho dieťaťa.

Budeme spoločne ukladať kukuričné chrumky do rôznych tvarov, písmen a postavíte aj lokomotívu s vozňami. Projekty sú zoradené od toho najľahšieho po najťažší.

 

1. Skladanie tvarov a práca s 2D obrázkami

Prvá hra s kukuričnými chrumkami je zameraná na menšie deti. Cieľom je naučiť dieťa rozpoznávať rôzne tvary a správne ich ukladať podľa predlohy. Vhodnou pomôckou sú šablóny.

V balení chrumiek ich síce nenájdete, ale môžete si ich nakresliť. Pripravte si výkres a fixku a pustite sa do návrhu. My sme si pripravili šablóny kvetiny a motýľa.

 

 

Do šablóny umiestnite tvary, ktoré dieťa nenájde v krabici. Nakreslite užšie aj širšie políčka, prípadne kolieska. Dieťa takto bude musieť experimentovať a hľadať cestu, ako vytvoriť požadovaný tvar. Ukážte mu, že chrumky môže vaľkať, stláčať, krájať aj formovať v prstoch.

 

 

2. Moje prvé kukuričné písmenká

Ďalšia aktivita je o niečo zložitejšia. Predkreslené šablóny už pripravte v tvare písmen alebo číslic. Na výrobu kartičiek budete potrebovať výkres, fixku a nožnice. Z výkresu vystrihnite kartičky a na každú predkreslite obrys veľkého tlačeného písmena.

A prečo je tento projekt ťažší? Všimnite si, že na rozdiel od predchádzajúceho projektu, sa už na predlohe nenachádzajú detaily predkreslených kociek. Dieťatko už nebude môcť postupovať podľa pnačrtnutých tvarov, ale bude musieť vymýšľať svoje vlastné. Perfektne si precvičí motoriku aj predstavivosť. 

Ak sa vám lepenie na šablóny zapáčilo, môžete vyskúšať aj sadu Učím sa nalepovať. Nájdete v nej farebné lepiace pásky a množstvo šablón.

 

 

3. Ako postaviť 3D vlak s vagónmi?

Posledný projekt je najzložitejší. Vyžaduje si myslenie v troch dimenziách a veľa predstavivosti. Deti to takto pri hre nevnímajú, ale pre vás ako rodiča je vytváranie priestorových diel dôležitým signálom, že sa vaše dieťatko správne vyvíja.

Inšpirácie na stavanie 3D zvieratiek, hradov, domčekov a iných tvarov nájdete na internete, na obale krabice s kukuričnými tehličkami, ale aj tu v našom blogu. Máme tu pre vás postup na vláčik s vagónmi.

Najskôr začnite spolu s dieťaťom lepiť vagóny. Potom pridajte okná a strechu. Okienka môžete orezať nožíkom a strechu urobíte pomocou stlačených chrumiek. Nakoniec prilepte zospodu kolieska.

 

Stavebnica pre dievčatá aj chlapcov

Balenia kukurice kúpite v rôznych veľkostiach a farbách. Pre malé princezné sú v ponuke kukuričné tehličky v dievčenskom balení. Nájdete tu len ružové, fialové, modré a biele kocky. Naopak univerzálne balenie kukurice v sebe ukrýva pestrú paletu rôznych farieb.

Zábavná kukurica je skvelým darčekom pre chlapcov aj dievčatá. Veľké balenie vydrží veľmi dlho a ak dieťa kukurica časom omrzí, nemusíte mať výčitky svedomia kvôli odpadu. Jednoducho ju dáte do kompostu a detská izbička nebude zahádzaná plastovými zbytočnosťami

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia