Recenzia mozaiky pre deti: kreatívna hra, ktorá ich naučí tieto štyri veci

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Kreatívne námety > Recenzia mozaiky pre deti: kreatívna hra, ktorá ich naučí tieto štyri veci
 

Recenzia mozaiky pre deti: kreatívna hra, ktorá ich naučí tieto štyri veci

Jemná motorika je dôležitá. Treba ju rozvíjať a podporovať. Ako na to? Výbornou pomôckou je mozaika pre deti. Mozaikové nálepky pre deti sú zábavné, užitočné a pomôžu dieťaťu pochopiť rozdiely medzi jednotlivými geometrickými tvarmi.Medzi základnú zručnosť, ktorú si dieťa potrebuje osvojiť ešte pred nástupom do školy, patrí jemná motorika. Vyvíja sa prirodzene od narodenia. Začína jednoduchým úchopom hračky a postupne si túto schopnosť dieťa natoľko vycibrí, že dokáže navliekať drobné koráliky alebo poskladať zložitejšie puzzle.
Chcete svojmu dieťatku pomôcť v šikovnosti? Poskytnite mu dostatok podnetov. Hier, ktoré zlepšujú jemnú motoriku je, samozrejme, veľmi veľa. Vhodné je maľovanie prstami, skladanie puzzle alebo mozaiky. Práve detská mozaika je mimoriadne prospešná pre vývoj jemnej motoriky.
Mozaike pre deti sa dnes budeme venovať veľmi podrobne. Čo všetko nájdete v článku?

  • Dozviete sa, ako vyzerajú moderné mozaikové hračky.
  • Pochopíte, aký majú mozaikové skladačky prínos pre vývoj detí.
  • Ukážeme vám podrobnú recenziu obľúbeného Setu mozaikových dlaždičiek.


 

Prečo by deti mali skladať mozaiku?


V prvom rade vás určite zaujíma, prečo je mozaika taká užitočná pre deti? Dôvody sú štyri:
1. Dieťa sa učí pracovať s tvarmi, farbami a rozvíja svoju tvorivosť. Vďaka mozaike spoznáva prvé základné geometrické tvary.
2. Pri mozaike sa učí vytvárať z jednoduchých tvarov nové.
3. Počas hrania sa dieťa prirodzene naučí počúvať pokyny, pracovať podľa návodu a spolupracovať. Ak máte doma malé neposedné stvorenie, ktoré sa chce hrať stále podľa seba, mozaika je vhodnou prípravu do školy, v ktorej už bude musieť rešpektovať zadania.
4. V neposlednom rade má mozaika význam pre už spomínanú jemnú motoriku. Veď skúste nalepiť dvadsať malých trojuholníkov. 

 

Čo ukrýva balenie Mozaika pre deti?

Mozaika pre deti je určená deťom od troch do šiestich rokov a už na prvý pohľad láka svojím pestrofarebným obsahom. Vo vnútri sa nachádzajú dva pripravené hárky na nalepovanie mozaiky s obrázkom mačky a motýľa. Okrem hárkov nechýba ani šesť papierikov s mozaikovými nálepkami.
Čo sa týka tvarov, tak na hárkoch nájdete trojuholníky, štvorce a kruhy. Mozaikové nálepky sa ľahko od seba oddeľujú. Odlepenie krycej fólie si vyžaduje trochu cviku, ale malé šikovné pršteky si s ňou hravo poradia.
Mozaikové nálepky pre deti, ktoré nájdete v balení sú vyrobené z mäkkej peny, a tak pri hre nehrozí žiadne poranenie.
Ako mamičku vás určite poteší, že k Setu mozaikových dlaždičiek nepotrebujete na hranie žiadne ďalšie pomôcky. Žiadne farby, štetce ani lepidlá, a tak je vaša domácnosť v bezpečí pred neporiadkom a škvrnami.
 

Ako pracovať mozaikovými nálepkami pre deti?


Ak máte väčšie dieťa, pre ktoré je mozaika príjemným spestrením tvorivých aktivít, nechajte ho pracovať samostatne. Menším detičkám je na začiatku vhodné niečo povedať aj o tvaroch a farbách.
Na začiatok si môžete ukázať zopár geometrických tvarov, ktoré nájdete v domácnosti. Využiť môžete krabičky, vykrajovačky na medovníky alebo aj obyčajné trojuholníkové pravítko. Vysvetlite dieťaťu, ako vyzerá trojuholník a čo je to štvorec.
Vhodné sú aj detské ilustrované knižky, ktoré sú plné tvarov a obrázkov. Skúste spoločne na každej strane nájsť zopár štvorčekov alebo kruhov.
Pri samotnom nalepovaní mozaiky môže dieťa postupovať podľa vlastného uváženia. Nezáleží na tom, či sa rozhodne najskôr prilepiť všetky tvary jednej farby alebo bude lepiť všetky naraz.
Všimnite si, že na priložených hárkoch sú predtlačené miesta, kam treba nálepku nalepiť. Každé políčko má jasne daný tvar a farbu, ktorá tam patrí.
Ak chcete dieťatko za snahu pri mozaike odmeniť. Vystavte si obrázky do rámika. Takto mu dáte tú najväčšiu pochvalu na svete. Ukážete mu, že jeho výtvory majú  čestné miesto vo vašej domácnosti.


 

Vyrobte si vlastnú predlohu na mozaiku

Po dokončení mozaikových obrázkov, ktoré ste našli v balení, vám zostane ešte pomerne veľa penových nálepiek. Neodkladajte ich do šuplíka. To by bola veľká škoda. Navrhnite si vlastné mozaikové predlohy a využite každú jednu nálepku.
Ako na to? Pripravte si výkres, farebné fixky a zvyšné penové nálepky. Najskôr vystrihnite z výkresu menšie kartičky v ľubovoľnom rozmere. Naše kartičky mali rozmer približne 15 cm x 15 cm.

 

 


Na kartičky nakreslite rôzne jednoduché obrázky ako napríklad vianočný stromček, kvetinku alebo domček. Prázdne plochy a tvary vyplňte vhodnými políčkami. Tie by mali byť rovnaké ako mozaikové penové nálepky.
My sme políčka nakreslili fixkami  a aby sme zachovali logické princípy z predchádzajúceho tvorenia, políčka sú v rovnakých farbách ako mozaikové nálepky. Jednoducho povedané, kreslili sme len červené a zelené trojuholníky, modré a fialové štvorce a sivé a bledomodré kruhy.

 

 

 

Zopár tipov pre rodičov


1. Do hry dieťaťa vstupujte len minimálne a nehodnoťte, ako dielo vyzerá. Radšej svoju ratolesť povzbuďte a vyzdvihnite jeho snahu a trpezlivosť. 
2. Aj keď je to pre vás, ako rodiča prirodzené, pokúste sa neopravovať nálepky, ktoré sú na krivo alebo prilepené na iné miesto.
3. Menšie deti by nemali lepiť mozaiku bez dohľadu dospelej osoby. Mozaikové nálepky sú pomerne malé a človek nikdy nevie, čo sú schopné deti vymyslieť.
Ak sa vám tvorenie s mozaikou zapáči, môžete si vybrať aj iné sety, ktoré nájdete v našom e-shope. Malých budúcich matematikov potešia sady mozaiky, ktoré sú priamo určené na učenie tvarov. Tvorivé detičky sa zase môžu vyblázniť na mozaikovej doske, ktorá je určená na opätovné používanie.


 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia