Zahrajte sa na zmrzlinárov. S bezlepkovou modelovacou hmotou pre deti

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Kreatívne námety > Zahrajte sa na zmrzlinárov. S bezlepkovou modelovacou hmotou pre deti
 

Zahrajte sa na zmrzlinárov. S bezlepkovou modelovacou hmotou pre deti

Modelovacia hmota pre deti by sa mala nachádzať v každej detskej izbičke. Podporí manuálnu zručnosť, kreativitu a vďaka moderným technologickým postupom je voňavá a bezlepková.

Hračky a tvorivé materiály pre deti napredujú rovnako rýchlo, ako všetko ostatné vo svete. Pamätáte si ešte na tie staré plastelíny, ktoré ste nosili na výtvarnú? Trošku lepili, trošku špinili a smrdeli. Dnes je všetko inak. Modelovacie hmoty sú mäkké, voňavé, nelepia sa na všetko okolo a ľahko ich povysávate.

Ale poďme rovno k veci. Jednu takúto plastelínu, alebo skôr superhlinu, ako sa táto modelovacia hmota nazýva, sme si podrobne otestovali a vyskúšali spolu s tými najpovolanejšími – deťmi. Poďte sa s nami pozrieť, ako náš malý tvorivý experiment dopadol.

 

 

Superhlina: ideálna hračka pre deti od troch rokov 

V prvom rade vás možno prekvapí názov superhlina. Čo to vlastne je? Superhlina je unikátna modelovacia hmota, ktorá spĺňa takmer všetky požiadavky mamičiek aj detí.

Vaše ratolesti potešia žiarivé farby a krásna vôňa. Navyše je hmota mimoriadne mäkká a poddajná, vďaka čomu zvládnu modelovanie aj tie najmenšie ručičky.

Naopak mamám urobí táto modelovacia hmota radosť pri upratovaní. Superhlina sa dá ľahko vyprať z oblečenia a umyť z rúk, navyše je bez parabénov a je hypoalergénna,  vhodná aj pre detičky so sklonom k ekzému.

Nemusíte sa obávať ani zloženia, pretože hmota na modelovanie je bez gluténu a nebola testovaná na zvieratách.

Teraz sa poďte pozrieť, čo všetko nájdete v pestrofarebnej krabici. V balení superhliny na výrobu zmrzliny nájdete:

  • štyri farby na tvorenie: bielu, hnedú, červenú a zelenú,
  • naberačku na kopčeky,
  • plastový nožík,
  • veľkú formičku na vytváranie nanukov, kornútkov, malín, jahôd a macíkov
  • a tri drevené paličky na nanuky.

Už pri rozbaľovaní vám plastelína poriadne podráždi chuťové bunky. Vonia tak krásne, že budete mať chuť ju ochutnať. Ucítite čokoládu, maliny i jablká. Našťastie, je hmota taká slaná, že vám ani deťom rozhodne nezachutí, a tak sa nemusíte báť, že by ju deti dávali do úst.

Napriek tomu, že balenie je určené predovšetkým na tvorenie zmrzlín a nanukov, môžete z modelovacej hmoty vymodelovať hocičo. V takom prípade vám urobia dobrú službu vykrajovátka na superhlinu.

Ako tvoriť s deťmi zmrzlinu zo superhliny?

K tvoreniu s deťmi si pripravte nelepivú podložku. Na prácu s modelovacou hmotou je vhodná podložka na stolovanie, gumený obrus, ale môžete pracovať aj na drevenom stolíku alebo doštičke. V každom prípade, nech už použijete čokoľvek, podložku po skončení hrania bez problémov umyjete obyčajnou vodou.

 

Najskôr nechajte dieťa samostatne experimentovať. Musí si vyskúšať prácu s hmotou nanečisto. Ukážte mu, ako sa dajú robiť z hmoty guľôčky, valčeky, ako sa dá superhlina stláčať, tvarovať alebo krájať. Nechajte ho pokojne do nej pichať prstom a ovoniavať.

Po prvotnom zoznámení môžete začať s tvorením. Skôr ako začnete vyrábať zmrzlinu, pripravte si kornútky. Ich výroba si vyžaduje trošku viacej trpezlivosti a zíde sa vám aj jeden menší valček na cesto.

Najskôr nechajte dieťa hmotu pekne vyvaľkať a vložiť do formičky. Na vaľkanie použite doštičku alebo stôl. Vyberanie odtlačku z formičky ide trošku ťažšie, keďže je hmota veľmi mäkká. Tu sa zíde vaša pomocná ruka.

Odtlačok kornútku prekrojte, aby vám vznikli dva samostatné kusy. Pretŕčajúce hrany a nerovnosti zahlaďte rukami alebo okrájajte nožíkom.

Do hotových kornútkov pridajte zmrzlinu. Hmota sa dá naberať priamo z kelímkov, v ktorých sa nachádza. Každú zmrzlinu ľubovoľne dozdobte. V priloženej formičke nájdete predlohy na jahodu, malinu, dve srdiečka, guľôčky a macíka.

Okrem formičky môžete využiť aj pomôcky z kuchyne ako napríklad vianočné vykrajovače, lisovač na cesnak alebo silikónové formičky na zdobenie tort. V tejto fáze sa fantázii medze nekladú.

TIP: Zahrajte sa s hmotou na prvú zmrzlináreň. Vaše dieťatko bude zmrzlinárom a vy zákazníkom. Aby to nebolo také jednoduché, nezabudnite pri hre pridať zopár špecifických požiadaviek. Napríklad si vypýtajte dva kopčeky červenej malinovej zmrzliny a jeden čokoládový. Dieťa si prirodzene precvičí aj farby a počítanie.

Domáce nanuky z plastelíny

Po dokončení zmrzliny sa môžete smelo vrhnúť na nanuky. Detičky si poriadne preveria šikovnosť svojich prštekov. Najskôr ich nechajte dôkladne natlačiť hmotu do formičky a potom ju spoločne opatrne vyberte. K odtlačku nanuku pridajte drevenú lyžičku.

Hotové nanuky môžete poukladať vedľa seba a prejsť k zdobeniu. Na zdobenie sú vhodné odtlačky z formičky alebo rôzne pásiky či prúžky.

Vaľkanie tenkých prúžkov bude pre malé dieťa zo začiatku komplikované. Musí skoordinovať množstvo pohybov a prispôsobiť tlak. Táto, pre vás jednoduchá úloha, bude preň skutočnou výzvou. Hotové prúžky môžete použiť na zdobenie v celku alebo ich nakrájajte.

 

Ako vidíte, modelovanie vytvára pre vaše dieťatko množstvo pozitívnych stimulov. Modelovanie predovšetkým:

  • pomáha zdokonaľovať schopnosti, logické myslenie a kreativitu,
  • prepája nervové spojenia zodpovedné za koordináciu hmatových a zrakových vnemov,
  • a učí deti o rôznych tvaroch a textúrach. 

Ak ešte stále doma nemáte žiadnu modelovaciu hmotu pre vaše deti, je na čase im nejakú zadovážiť. Bezgluténovú superhlinu nájdete aj v našom e-shope. Množstvo inšpirácií na darčeky a tvorivé aktivity s deťmi nájdete v zozname najobľúbenejších produktov, ktoré starostlivo vyberáme a dbáme na ich vysokú kvalitu a bezpečnosť.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia