Inšpirácia pre rodičov

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Inšpirácia pre rodičov
 

Stavebnica. Hračka, ktorá neomrzí

Ukážte deťom, s čím ste sa hrali v ich veku vy. Prebuďte v nich zvedavosť a tablet, či počítač odožia aj samé. Postaviť niečo vlastnými silami a pochváliť sa výsledkom? To počítačova hra nedokáže. Máme pre vás 15 dôvodov, ktoré vás presvedčia, že stavebnice naozaj stoja za to. Deti sa zabavia a vy si príjemne zaspomínate. Čo poviete?

 

Celý článok...
 

Ako deti odtrhnúť od počítača a naučiť ich prežívať dni offline? Vyskúšajte naše tipy!

Technológie k súčasnej dobe jednoznačne patria. Majú množstvo výhod, rýchlosťou svetla nám prinášajú informácie a môžu byť tiež náučné. Aj v minulých článkoch sme vám písali o užitočných aplikáciách, ktoré môžu dieťaťu pomôcť pri jeho rozvoji. Ako však staré múdre pravidlo hovorí – všetkého veľa škodí. Ani v prípade technológií to nie je inak. 

 

zdroj: pixabay

Celý článok...
 

Ako by malo vaše dieťa správne sedieť, držať telo a kráčať?

Ľah, sed, chôdza – na všetko príde u detí ten správny čas. Každý z týchto pohybov je prejavom hrubej motoriky a u detí sa vyvíja celkom prirodzene a nedá sa uponáhľať. Vašou úlohou je najmä sledovať, či dieťa vykonáva pohyby správne a v prípade potreby ho na to upozorniť. Čítajte ďalej a dozviete sa, kedy a ako by sa malo dieťa prvý raz posadiť, ako správne sedieť a tiež ako rozvíjať jeho chôdzu.

 

Celý článok...
 

Rozvod o vás veľa prezradí. Aj vlastným deťom

Rozvod nie je príjemná udalosť. V tom sa asi všetci zhodneme. Deti jeho priebeh neovplyvnia. Rodičia áno. Dávajte pozor na to, ako reagujete. Pre deti je náročné vyrovnať sa so skutočnosťou, že mama a otec už netvoria rodinu. Nesťažujte im to ešte viac a zbytočne ich do svojich sporov nezaťahujte. Dieťa má právo zostať dieťaťom. Neberte mu ho.

Zdroj: Pixabay

Celý článok...
 

Rozvod! Ako ho znášajú deti?

​​​​​​Rozvod nie je len o rodičoch, ktorí sa rozhodli, že už nechcú byť spolu. Rozvod je o deťoch, ktoré často netušia, prečo sa mamka s tatkom už neľúbia, prečo nič nie je tak, ako predtým. Deti si tento stav nevybrali. Musia sa mu prispôsobiť, či sa im to páči alebo nie a rozvod často vnímajú citlivejšie, ako si ich rodičia myslia. Na čo si pri tejto životnej zmene dávať pozor, aby deti netrpeli?zdroj: pixabay

Celý článok...
 

Ako si s deťmi užiť letné prázdniny (a nezruinovať rodinný rozpočet)

Už onedlho zazvoní posledný zvonec a zatvoria sa brány škôlok a škôl. Deti sa tak po dlhých desiatich mesiacoch skorého ranného vstávania a povinností konečne dočakajú vytúžených dvoch mesiacov prázdnin. Pre deti sú letné prázdniny obdobím zábavy, relaxu, dobrodružstiev a nových priateľstiev. Pre rodičov sú často nočnou morou, pretože pokryť a zároveň vyplniť dieťaťu program na dlhých osem týždňov je ťažký oriešok aj pre tých najkreatívnejších. V dnešnom článku vám ponúkame niekoľko tipov ako zmysluplne vyplniť deťom čas, aby prázdniny netrávili iba ťukaním do klávesnice a pozeraním televíznych programov.

 

Celý článok...
 

Neviete ako pani učiteľku na konci roka potešiť? Inšpirujte sa našimi tipmi

Dva mesiace prázdnin, pracovná doba strávená hraním sa a pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu. Takto idylicky si mnohí ľudia predstavujú prácu učiteľky v materskej škole. Keď sa však na to pozrieme o čosi realistickejšie, práca učiteľky spočíva v neustálej starostlivosti o deti, v rozvíjaní ich zručností, spoločnom prežívaní detských radostí ale aj starostí. V neposlednom rade je ich hlavným poslaním deti vzdelávať. Zároveň stoja takmer pri všetkých dôležitých medzníkoch v ich živote. Určite si pamätáte, že na vašich prvých čiarach, písmenách, skokoch, spočítaných príkladoch a hradoch z piesku majú obrovský podiel práve vaše učiteľky a učitelia. Koniec školského roka je ideálnym časom, keď sa im môžete za ich oddanú prácu poďakovať. My vám poradíme ako.

 

Celý článok...
 

Prvé detské priateľstvá

Dieťa sa začína zaujímať o svojich vrstovníkov vo veku okolo 1,5 až 2 rokov. Vtedy zväčša prichádza do kontaktu s inými deťmi na ihrisku. Kým niektoré deti sa dokážu dohodnúť a s radosťou si svoje hračky vymenia, iné sa donekonečna dokážu hádať a naťahovať o jednu lopatku. Ide o prvé nadväzovanie kontaktov a aj keď nám, rodičom, nie sú tieto detské prejavy veľmi po vôli, mali by sme ich nechať aby si vzniknutú situáciu vyriešili sami. Ak by však prejavy jedného z detí boli príliš agresívne, treba samozrejme ihneď zasiahnuť a deťom pomôcť konflikt vyriešiť. Tieto prvé sociálne kontakty bývajú úplne spontánne a ako rýchlo prídu, tak aj odídu. Deti sa medzi sebou spoznávajú a nedá sa ešte hovoriť o priateľstvách. Prvé ozajstné priateľstvá sa deti učia nadväzovať až v materskej škole. 

 

Celý článok...
 

Ako zvládnuť príchod nového súrodenca či rodiča

Príchod bábätka do rodiny je pre všetkých veľká udalosť. Zatiaľ čo sa rodičia tešia z nového prírastku, starší súrodenec to môže vnímať úplne inak. Aj napriek tomu, že vo vyššom veku sú súrodenecké vzťahy tým najsilnejším putom, v ranom detstve to medzi súrodencami často nevyzerá veľmi ružovo. Podobne kostrbatá môže byť aj situácia, keď do života dieťaťa príde nový rodič. Prinášame vám niekoľko užitočných rád, ako prirodzene k budovaniu týchto vzťahov pomáhať.

 

 

Celý článok...
 

Vytvorte vášmu malému majstrovi dielničku bez veľkých nákladov

Deti veľmi rady napodobňujú dospelých. Keď sa malej slečny spýtate na koho by sa chcela podobať, častou odpoveďou je mama, mnohí chlapci by sa zas chceli podobať na otca. Deti dospelákov, najčastejšie svojich rodičov, pozorujú pri každodenných činnostiach, do ktorých sa s radosťou aj zapájajú. Svoje vzory chcú napodobňovať napríklad pri varení, alebo pri zatĺkaní klincov. Skôr ako si svoje role vyskúšajú v reálnom svete, doprajte im detskú verziu tohto skutočného sveta – napríklad v podobe domácej dielničky.

Majstrovká dielnička bez veľkých nákladov

 

Celý článok...
 

Pomôžte vášmu škôlkarovi hravo prekonať jeho najväčšie trampoty

S nástupom dieťaťa do materskej školy rodičom síce odpadá zopár každodenných povinností, v živote dieťaťa je to však celkom naopak. Zvyká si na nové prostredie, na množstvo neznámych ľudí a pravidelný režim. Zatiaľ čo u niektorých táto adaptácia prejde za pár dní a bez problémov, niektorých potrápi trochu viac. My vám poradíme, ako sa s bežnými starosťami hravo popasovať.

 

 

Celý článok...
 

O bábätko sa treba starať už v brušku. My vám poradíme ako

Každá mamička, ktorej sa už v brušku hmýrilo malé neposedné stvorenie vie, že život dieťaťa sa nezačína až jeho narodením. Obdobie tehotenstva nazývame z pohľadu dieťaťa prenatálnym obdobím a nie je o nič menej významné ako jeho ďalšie životné etapy. Ešte skôr ako si vaše bábätko priviniete k sebe, mali by ste sa oň patrične starať a dávať mu všetko, čo potrebuje.

 

 

Celý článok...
 

3 spôsoby ako si užiť Deň matiek naplno

Rola matky je azda tým najnáročnejším životným poslaním. Je na celý život a matka má úväzok na dvadsaťštyri hodín, sedem dní v týždni. Niet sa čo čudovať, že Deň matiek sa oslavuje už od roku 250 pred naším letopočtom. Tento sviatok by pre vás mal byť výnimočný a celkom odlišný ako tých ostatných 364 dní v roku. My vám poradíme, ako na to.

 

 

Celý článok...
 

Výhody spoločenských hier pri rozvoji dieťaťa

Spoločenské hry sú aj v dnešnej dobe stále populárne. V jednom z výskumov ich dokonca deti vo veku 7-13 rokov zaradili medzi tretiu najobľúbenejšiu činnosť  ako trávia voľný čas. Spoločenské hry sú vynikajúce, pretože utužujú vzťahy v rodine aj v kolektíve detí. Deti sa pri nich dokážu skvele zabaviť, odreagovať a často sa pri ich hraní môžete dozvedieť aj to, čo by vám inak nikdy nepovedali. Takisto nimi dokážeme zmysluplne vyplniť čas počas dlhých večerov, upršaných víkendov alebo na rodinných dovolenkách. Je dôležité vybrať správnu spoločenskú hru a to podľa toho či chceme rozvíjať logiku, pamäť, sústredenie alebo ich chceme niečo nové naučiť; najmä však treba prihliadať na vek dieťaťa.

 

 

Celý článok...
 

5 krokov k samostatnosti a pripravenosti budúceho prváka

Čaká vaše dieťa nástup do školy? Je to veľká udalosť a obrovský míľnik v živote dieťaťa ale aj jeho rodičov. Dieťaťu sa úplne zmení denný režim, pribudnú nové povinnosti, na druhú stranu ale získa množstvo nových vedomostí, podnetov a v neposlednom rade spozná nových kamarátov.

 

Celý článok...
 

Čo robiť ak sa dieťa bojí lekára?

Každý sa niečoho bojí – niekto tmy, ďalší výšok a iných zase desí pohľad na injekciu alebo im plačú uši pri zvuku zubárskej vŕtačky. Ak si zaspomínate na detské časy, určite sa vám v hlave vynorí myšlienka, ako ste v čakárni vašim rodičom kŕčovito zvierali ruku a pri vchádzaní do ambulancie sa vám tlačili slzy do očí. Ani ste sa nenazdali a podobné muky sú vo vašom živote opäť – tento raz ich však neprežívate vy ale vaša ratolesť.

 

Celý článok...
 

Kedy je čas zapojiť dieťa do upratovania? Poradí vám Maria Montessori

Prvý jarný deň je už dávno za nami. A k vykúkajúcim jarným kvetom a prechádzkam patrí aj menej obľúbená činnosť – jarné upratovanie. Ak doma dennodenne beháte s metlou, môžete to jednoducho zmeniť a do domácich prác tak trochu zapriahnuť aj vaše ratolesť. V prípade, že si neviete poradiť s tým čo vaše dieťa zvládne a čo je už nad jeho sily, pomôcť vám môžu pravidlá, ktoré vytvorila reformná pedagogička Maria Montessori. Bola nielen pedagogičkou ale aj lekárkou a dokázala aktivity prispôsobiť veku dieťaťa.

Celý článok...
 

Ako byť tým najlepším otcom pod slnkom

Otcovstvo sa dá chápať aj ako životné poslanie. Byť dobrým otcom už dávno neznamená iba to, že jeho úlohou je do rodiny priniesť najviac peňazí alebo nad ňou držať „pevné opraty“. V dnešnej spoločnosti je stále bežnejšie ak žena zarobí viac peňazí a na materskej dovolenke zostáva otec. Takisto už nie je nič výnimočné ak sa ženy vracajú do práce skôr ako dieťa dovŕši tri roky života. Niekedy ich k tomu prinúti finančná situácia v rodine, inokedy ich vlastná potreba realizácie. Ale aj matky zostávajúce na materskej dovolenke potrebujú byť z času na čas samy, zájsť s kamarátkou na kávu, nákupy či ku kozmetičke. Aj to sú dôvody, pre ktoré by otec mal dokázať nahradiť matku a prečo by sa mal vedieť sám postarať o svojich potomkov.

 

Celý článok...
 

Ako zorganizovať detskú oslavu rýchlo, originálne a lacno + tipy na narodeninové hry

Tanieriky s Elzou a Annou z ľadového kráľovstva,  nespočetné množstvo farebných balónov, dvanásťposchodová torta s celým rozprávkovým svetom, klaun, kúzelník. Aj takto môže vyzerať detská oslava. A zároveň nemusí. Prečítajte si zopár tipov ako zorganizovať detskú oslavu, nezblázniť sa z toho a zároveň neminúť všetky rodinné úspory. 

 

Celý článok...
 

Agresivita u detí - prečo vzniká a ako ju zvládnuť

Prvá agresivita u detí sa prejavuje v často spomínanom (a rodičmi obávanom) období vzdoru. Toto obdobie prichádza medzi 2 a 3 rokom života dieťaťa a zväčša trvá okolo pol roka. Je to obdobie, ktoré ako rýchlo príde tak aj odíde, avšak pre každého rodiča je čas medzitým nekonečný. Tu sa prvýkrát stretávame s tým, že nás naše dieťa udrie, uštipne či nebodaj uhryzne. Dieťa pri takomto konaní cíti svoju silu a má radosť ak vidí, že svojich blízkych dokáže dostať do úzkych. Dieťa si začína uvedomovať samo seba ako osobu a prestáva byť súčasťou svojej matky. Chce vyjadriť vlastný názor a naráža na príkazy a zákazy rodičov. Jeho najčastejším slovom je „nie“.

 

Celý článok...
 

Ako deti motivovať k upratovaniu hračiek

Hovorí sa, že neexistuje horšia bolesť ako tá, ktorá nastane ak stúpite na kocku zo stavebnice. U rodičov malých detí sa takéto situácie stávajú každodenne. Dá sa im však predísť, stačí vaše deti k upratovaniu hračiek správne motivovať.

 

 

Celý článok...
 

Zábavné aktivity pre predškolákov

Dieťa v predškolskom veku už má za sebou všetky obdobia vzdoru, dostáva sa opäť do psychickej rovnováhy a je veľmi pozitívne. Zväčša je poslušné, už toľko neprostestuje a snaží sa nám vyhovieť a vychádzať v ústrety. Býva výborným spoločníkom, rado sa rozpráva a tiež argumentuje, preto je to výborné obdobie na prvé „vážne debaty“. V tomto veku je dôležité budovanie jeho sebadôvery, ktorú bude potrebovať v školskom prostredí. Predškolák je pohybovo veľmi zdatný a má obrovské množstvo energie, ktorú potrebuje niekde vybiť. Rozpráva v zložitých súvetiach a dokáže sa už vyjadrovať ako malý dospelák. Dokonca sa za neho často považuje. Veľmi rád počúva pochvaly, preto ak je na ne dôvod, určite nimi nešetrite. Hra je stále dôležitou súčasťou jeho života a vďaka nej sa učí a spoznáva. Pripravili sme si pre vás niekoľko zábavných aktivít pre predškolákov, ktoré deti nielen výborne zabavia, ale dokážu ich aj niečo nové naučiť.

 

Celý článok...
 

Omrzelo vás sedieť pred televízorom? Zamierte do divadla

Väčšina rodín si svoj život nevie predstaviť bez pravidelného sledovania televízie. Na všakovaké programy sa často pozerajú deti, no oči z nich niekedy nevedia spustiť ani dospeláci. Z času na čas žiadnej rodine neuškodí vymeniť pohodlie gauča a veľkoplošnej obrazovky za divadelnú sálu so živými hercami. Zistite, kedy je návšteva divadla pre vaše ratolesti ideálna a v čom im môže pomôcť v bežnom živote.

 

Celý článok...
 

7 tipov ako byť pre svoje dieťa dobrým vzorom

Výchova je náročná a zodpovedná úloha a právom sa považuje za tú najťažšiu úlohu v živote. Každý rodič chce zo svojho dieťaťa vychovať dobrého, čestného a úspešného človeka. V škole nás však nenaučili ako správne vychovávať a tak nám nezostáva nič iné ako sa to naučiť sami. Mnohé výchovné metódy čerpáme z príkladu našich rodičov alebo spomienok na prarodičov. Buď robíme presne to čo oni alebo sa na míle snažíme vyhnúť ich výchovným metódam, ktoré nám v detstve prekážali. V dnešnej dobe existuje o výchove množstvo literatúry, informácií na webe či rôznych prednášok ale určite nám dáte za pravdu, že najdôležitejšie je riadiť sa svojím vlastným srdcom a intuíciou.

 

Celý článok...
 

Ako sa vyvíja reč dieťaťa a kedy je čas na návštevu logopéda?

Dieťa hneď po narodení komunikuje s okolím. Než sa ale dostane k prvým slovám či dokonca vetám, čaká ho neľahká cesta na ktorej sa môže stretnúť aj s komplikáciami. Zistite, ako by sa mala vyvíjať reč vášho dieťaťa a čo robiť, ak vašu ratolesť jazýček neposlúcha.

 

Celý článok...
 

Šťastná mama, šťastné dieťa. Nezabúdajte pri výchove detí na seba

Stali ste sa matkou. Je to tá najkrajšia a zároveň najdôležitejšia rola v živote každej ženy. Avšak pod nátlakom dnešnej spoločnosti si väčšina žien myslí, že dobrou matkou sa stane iba v prípade, ak všetok svoj čas venuje dieťatku. Pri výchove detí však netreba zabúdať ani na seba, radia nie len psychológovia.

 

Celý článok...
 

Čo všetko sa dá vyčítať z kresby vášho dieťaťa?

Najprv štvorec, potom trojuholník a domček je na svete. Teda na papieri. Pre dospelého človeka celkom banálny postup jednoduchého obrázka. Kým sa však takéto umelecké dielo podarí dieťaťu, čaká ho dlhá cesta plná bodiek, čmáraníc a čiar. Zistite, ako sa detská kresba vyvíja a čo všetko sa skrýva za obrázkami vašej ratolesti.

 

Celý článok...
 

Ako deti naučiť narábať s peniazmi

Svoje deti učíme bicyklovať, plávať, lyžovať ale minimum rodičov učí deti narábať s peniazmi. Finančná gramotnosť je v živote veľmi dôležitá a nemali by sme ju podceňovať ani u tých najmenších. Odborníci dokonca tvrdia, že peniaze by sme mali dávať deťom už v útlom veku. Pýtate sa prečo? Veď všetko potrebné im predsa kúpite a zabezpečíte. Z úplne jednoduchého dôvodu, pretože ak deti žiadne peniaze nedostanú, nemôžu sa naučiť akú majú hodnotu a ako s nimi hospodáriť.

 

Celý článok...
 

Kostýmy princeznej a policajta už vaše deti omrzeli? Inšpirujte sa pred karnevalom našimi tipmi

Fašiangy sú už od dávnych čias obdobím veselenia a hodovania. Patria k nim zábavy pre malých aj veľkých, neodmysliteľnou súčasťou sú karnevaly. Každoročné vymýšľanie pekných a originálnych masiek pre rodiča nie je ľahké. Možno vám pri tom pomôžu práve naše jednoduché tipy.
 

Celý článok...
 

5 aktivít na rozvoj osobnosti dieťaťa

Najvýznamnejším obdobím formovania základov osobnosti dieťaťa je predškolské obdobie. Práve vo veku 3 až 6 rokov si dieťa začína uvedomovať, že je samostatný jedinec. Postupne sa formuje jeho charakter, intelekt, vlastnosti, ale aj záľuby. Osobnosť dieťaťa v tomto období veľmi ovplyvňuje prostredie materskej školy, ale základným pilierom pre neho vždy bude domáce prostredie a jeho najbližšia rodina. Dieťa najviac sleduje správanie a reakcie svojich rodičov, a tie mu následne pomáhajú pochopiť okolitý svet a správanie ľudí v jeho okolí. Postupne sa učí vnímať svoje emócie a uvedomuje si, že ostatní môžu mať iné pocity, ako ono samo. Rozpoznáva rôzne druhy emócií a dokáže sa vcítiť do pocitu kamaráta alebo rodiča. Začína sa pohybovať v kolektíve detí a učí sa s nimi komunikovať a postupne aj spolupracovať. Všetky aspekty osobnosti sa najviac rozvíjajú počas hry, ktorá tvorí podstatnú časť dňa dieťaťa. Hra je preto nenahraditeľným prostriedkom výchovy a vzdelávania. Dáva dieťaťu možnosť a priestor na prejavy vlastnej iniciatívy, a zároveň podporuje tvorivé myslenie, pamäť, pozornosť a rozvíja schopnosť riešiť problémy. Dieťa sa prostredníctvom hier a rôznych aktivít nielen rozvíja a učí, ale prinášajú mu aj pocit šťastia a radosti.

 

Celý článok...
 

Ste rodičom predškoláka? Zistite, čo všetko by mal mať v malíčku

Predškolské obdobie sa nazýva aj obdobím materskej školy. Medzi tretím a šiestym rokom života vašu ratolesť čaká množstvo dôležitých zmien – jeho pohyby sú menej nemotorné, reč čistejšia a prehlbujú sa aj kamarátske vzťahy. Zistite, čo všetko sa v živote vášho dieťaťa zmení ešte pred nástupom do školy.

 

Celý článok...
 

Originálne hračky, ktoré kúpite do 10 €

Dieťa do určitého veku nepozná hodnotu vecí a môžete nám dôverovať, že detskú dušičku často viac potešia dve či tri drobnosti, ako jedna drahá hračka. Zároveň, úlohou nás rodičov je aby sme svoje deti naučili, že podstatná nie je hodnota daru. Dôležité je aby si dokázali vážiť, že bol darovaný z lásky. Nechajte sa preto inšpirovať našimi tipmi.

 

 

Celý článok...
 

5 zábavných aktivít, v ktorých hrajú hlavnú rolu stoličky

Kto by si z detstva nepamätal legendárny stoličkový tanec? Populárne detské pesničky, veľa pohybu a snaha za každú cenu zvíťaziť. Okrem tejto starej dobrej klasiky však existuje ešte veľké množstvo hier, kde hrajú stoličky hlavnú úlohu.


Celý článok...
 

Čítate svojim deťom každý deň? Povieme vám, prečo by ste jednoznačne mali

Urobte zo spoločného čítania príjemný rituál. Či to bude ráno po prebudení, pred spánkom alebo kedykoľvek počas dňa, zalezte spolu pod perinu, spravte si niečo pod zub, uvarte teplý čajík a čítajte. Čítať môžete už malému bábätku a hoci príbehu ešte nebude rozumieť, svojou intonáciou a množstvom farebných obrázkov ho zaiste dokážete zaujať. Krok za krokom mu budujete pozitívny vzťah ku knihám a je dokázané, že deti, ktorým rodičia v rannom veku pravidelne nahlas čítali, začínajú skôr rozprávať.

 

Celý článok...
 

Máte doma batoľa? Toto by už malo ovládať

V živote človeka je množstvo míľnikov. Tie najzásadnejšie sa dejú v ranom detstve. Každé dieťa je však individuálne a schopnosť zvládnuť niektoré činnosti sa môže líšiť aj u detí rovnakého veku. Zistite, čo by mala vaša ratolesť ovládať v období batoľaťa, ktoré prebieha medzi 1. a 3. rokom života.

 

Celý článok...
 

Potraviny, ktoré by sa nemali nachádzať v jedálničku detí do 3 rokov

V dnešnej dobe je všetkého dostatok a v obchodoch nájdete obrovské množstvo potravín nielen zdravých, ale bohužiaľ aj tých nezdravých. Veľmi dôležité je naučiť sa čítať zloženie potravín a aspoň sčasti porozumieť ich obsahu. Samozrejme, netreba zabúdať ani na seba, ale obzvlášť veľký pozor by ste si mali dávať najmä pri nákupe potravín pre svojich najmenších. Dieťa nie je zmenšeninou dospelého človeka a jeho tráviaci systém ešte nie je pripravený spracovať niektoré druhy potravín. Preto by ste mali byť opatrní a nielen rodičia, ale aj starí rodičia by mali dobre zvážiť, čo položia dieťaťu na tanier.

 

Celý článok...
 

3 hravé aktivity, vďaka ktorým bude učenie angličtiny s deťmi zábavou

Angličtina vládne svetu a dokážete sa ňou dohovoriť už takmer kdekoľvek. Pre dnešnú generáciu je nevyhnutné, aby po anglicky vedela nielen pri cestovaní, ale aj v škole, neskôr v práci a jednoducho na každom kroku. Preto treba učenie cudzieho jazyka podchytiť už v ranom veku. Prinášame vám tri hravé aktivity, vďaka ktorým bude učenie angličtiny pre vaše deti zábava.

 

Celý článok...
 

5 dobrých výchovných rád, ktoré mi dala moja mama

Príchod malého človiečika do rodiny je obrovská udalosť a spoločne s nastávajúcimi rodičmi to vždy prežíva celá rodina. Avšak s jeho príchodom na svet, prichádza aj množstvo rád, ako robiť to či ono, ako ho správne obliekať, uspávať, čo mu dať papať, čo určite robiť a čo naopak nikdy nerobiť. Každá budúca či novopečená mama to určite dobre pozná. Väčšinu čerstvých maminiek tieto rady dokážu poriadne nahnevať, veď predsa dnes už sa o výchove, stravovaní či starostlivosti o dieťa vie omnoho viac, ako kedysi. Nemusí to byť vždy pravda. Určite sa oplatí svoju mamu počúvať a niektoré jej rokmi overené rady predsa len vyskúšať. Nikdy to predsa nemyslí zle a zaiste chce vám a vášmu drobčekovi iba úprimne pomôcť.

Týchto 5 rád, ktoré nám dali naše mamy sa zaručene oplatí vyskúšať.

 

Celý článok...
 

5 novoročných predsavzatí pre rodičov

Jesť menej čokolády, chodiť všade načas, pravidelne cvičiť a dopriať si dostatok spánku. Toto je len zlomok z mnohých najčastejších predsavzatí, ktoré nám pravidelne s príchodom roka behajú po rozume. Dôvodom, prečo až 85 % novoročných predsavzatí skrachuje už začiatkom februára, je pravdepodobne to, že sa pri nich až príliš zameriavame na samých seba. Hoci sú predsavzatia najmä o našom sebazapieraní, skúste si tento rok stanoviť také ciele, ktoré budú prospešné aj pre vaše deti. Stanovte si niekoľko základných predsavzatí rodiča. A budeme úprimní - ich plnenie bude často možno ešte náročnejšie ako zrieknutie sa kocky čokolády.
 

Celý článok...
 

Čaká vaše dieťa lyžiarsky výcvik? Povieme vám, na čo by ste nemali zabudnúť

Už onedlho sa začne obdobie, kedy nielen školy, ale aj niektoré materské školy organizujú pre svojich žiakov lyžiarske výcviky. Ak je to vo vašich možnostiach, určite naň svoje dieťa prihláste. Týždeň mimo domov bude pre neho výbornou skúškou samostatnosti, naučí sa základy lyžovania, upevní priateľstvá, nadobudne nové skúsenosti a zažije množstvo nezabudnuteľných zážitkov. Každé dieťa sa na lyžiarsky výcvik veľmi teší, pre rodičov to však znamená množstvo starostí a v neposlednom rade aj výdavkov. Preto by ste s prípravou naň mali začať v dostatočnom predstihu. Spísali sme 8 najdôležitejších vecí, na ktoré by ste pred nástupom dieťaťa na lyžiarsky výcvik určite nemali zabudnúť!
 

Celý článok...
 

Ako si doma s deťmi navodiť vianočnú atmosféru?

Hoci sú supermarkety vo vianočnom šate už od začiatku októbra, na domácu vianočnú atmosféru prichádza správny čas až teraz, v polovici decembra. A keďže poriadna snehová nádielka nás ešte len čaká, sviatočnú atmosféru si s deťmi môžete navodiť napríklad vyzdobením vášho príbytku. To však jednoznačne nie je jediný spôsob, ako sa cítiť viac sviatočne. Prečítajte si niekoľko tipov, vďaka ktorým to vo vašej rodine bude vyzerať ako vo vianočnej rozprávke.
 

Celý článok...
 

Viete, akú úlohu zohrávajú starí rodičia vo výchove svojich vnúčat?

Vynikajúce domáce buchty s lekvárom, obľúbené jedlo na obed aj večeru, prechádzky v prírode, hranie hier, spoločné pečenie koláčikov, rozprávanie zaujímavých príbehov pred spaním, vrúcne objatia a príjemná atmosféra. Podobné pozitívne okamihy sa pri spomienke na svojich starých rodičov vybavia asi väčšine z nás. Narodenie prvého vnúčaťa  je však vždy obrovská zmena pre celú rodinu. Všetci musia prijať svoju novú rolu a vysporiadať sa s ňou. Ak sa rodičia stanú starými rodičmi príliš skoro, môže to byť pre nich náročné, doprajte im preto viac času. Väčšina z nich sa však so svojou novou rolou zžije veľmi rýchlo a snažia sa novopečeným rodičom pomôcť najviac ako sa dá. Buďte im za to vďační a ich pomoc náležite oceňte.
 

Celý článok...
 

Koľko hodín potrebuje dieťa spať, aby bolo oddýchnuté a šťastné?

Dostať deti do postele v rozumnú hodinu je niekedy náročné, najskôr odmietajú večeru, občas sa vzpierajú pri večerej hygiene, potom chcú ešte jednu rozprávku. Čím neskôr napokon zaspia, tým tvrdším orieškom je dostať ich ráno z postele. Zistite, ako vašim deťom dopriať čo najkvalitnejší spánok a naučte sa, ako s nimi vstávať s radosťou.
 

Celý článok...
 

Váš darčekový sprievodca

Najkrajšie sviatky v roku nám už klopú na dvere. Vianoce by mali byť v prvom rade o rodine, spoločných chvíľach strávených pri svetielkujúcom vianočnom stromčeku s teplým čajom v ruke, zábave (a neporiadku ;-) ) pri spoločnom pečení voňavých medovníčkov, užívaní si zimných radovánok, hraní spoločenských hier v teple domova a  najmä o rodinnej pohode. Pre našich najmenších by však Vianoce nemali to pravé čaro bez tajomnej atmosféry, čakania na príchod Ježiška a netrpezlivého rozbaľovania vysnívaných darčekov. Rozhodli sme sa preto uľahčiť Vám hľadanie a vytvorili sme pre Vás darčekového sprievodcu plného zmysluplných originálnych a edukatívnych hračiek pre deti rôznych vekových kategórií. Veríme, že v tomto článku nájdete inšpiráciu a pomôžeme Vám s výberom toho pravého darčeka.
 

Celý článok...
 

Ako nakúpiť vianočné darčeky ekonomicky a efektívne?

Aj keď nám ešte mocným žezlom vládne upršaná jeseň, najkrajšie sviatky roka sú už za rohom. O necelý mesiac budeme sedieť v kruhu najbližších, pochutnávať si na šaláte a šuchotať baliacim papierom. Práve v ňom budú zabalené vianočné darčeky, z ktorých sa tešia najmä tí najmladší. Pripravte sa na Vianoce a naučte sa nakupovať darčeky efektívne a ekonomicky.
 

Celý článok...
 

Základné pravidlá etikety, ktoré by mali vaše deti ovládať

Pravidlá etikety sú aj v dnešnej dobe dôležitou súčasťou vzdelania. Ak ich začneme deti učiť od ranného veku, oveľa ľahšie sa s nimi stotožnia a začnú ich prirodzene používať. Najväčším vzorom pre dieťa ste však vy rodičia, takže venujte pozornosť tomu, aby ste ich vy sami pravidelne dodržiavali.
 

Celý článok...
 

Patria deti do kuchyne?

Deti do kuchyne nepatria, hrozí im tam veľa nebezpečenstva a zbytočne zavadzajú, nech sa radšej hrajú v detskej kuchynke s plastovým jedlom. Toto je názor mnohých dospelých na prítomnosť detí v kuchyni. Zdanie však môže klamať a deti dokážu byť v kuchyni naozaj skvelými pomocníkmi, stačí im len trochu dôverovať.

Dajte deťom najavo, že do kuchyne naozaj patria. V prvom rade ich vystrojte poriadnou kuchárskou výbavou. Samozrejmosťou je vlastná zástera a vareška. Ak budete mať zásteru s vašim dieťaťom podobne zladenú, bude z vás v kuchyni nerozlučný silný tím. Okrem toho sa vyhnete aj neželaným škvrnám, ktoré sa pri varení ľahko pošťastia.
 

Celý článok...
 

Viete, ako zlepšiť imunitu vášho dieťaťa?

Pri slove jeseň si každý z nás predstaví pestrofarebné lístie šuchotajúce pod nohami, prechádzky v prírode, zbieranie gaštanov, teplý čaj, púšťanie šarkanov, vyrezávanie tekvíc alebo čítanie knihy pod teplou dekou. Avšak v tomto chladnom jesennom období sa obzvlášť u detí nevyhneme ani soplíkom, kašľu, chrípke či iným bežným ochoreniam. Tie sú síce nepríjemné, ale zároveň potrebné, aby si dieťa voči nim vybudovalo imunitu. Viac o tom, čo to imunita vlastne je a tiež niekoľko tipov, ako ju môžeme u detí zlepšiť, vám prezradíme v nasledujúcich riadkoch.
 

Celý článok...
 

Ako pripraviť dieťa na zodpovednú starostlivosť o domáceho miláčika?

Nespočetné množstvo rodičov počulo od svojho dieťaťa vetu: „Mami, oci, chcel by som psíka.“ Takmer každé dieťa by chcelo mať domáceho miláčika, ktorý by bol jeho najlepším kamarátom a s ktorým by sa mohol každý deň hrať. Zvieratá však nie sú hračky. To by si mal každý rodič a dieťa uvedomiť ešte pred tým, ako sa rozhodnú pre nového zvieracieho člena rodiny.
 

Celý článok...
 

Čo robiť, ak vaše dieťa nechce rozprávať?

Každé dieťa je individuálne a v rečovom vývine napreduje svojou vlastnou rýchlosťou. Nik z nás rodičov sa však nedokáže ubrániť nedočkavosti a zvedavosti, aké asi bude jeho prvé slovíčko, či kedy dokáže spájať slová do viet a vypýtať si napríklad obľúbenú hračku alebo povedať, že je smädné či hladné. Existujú všeobecné tabuľky, ktoré vám dokážu napovedať, či sa vaše dieťa vyvíja správne. Míľniky v týchto tabuľkách sa však vzťahujú asi len na 50 % detí. Každé druhé dieťa tak začína rozprávať o niečo skôr alebo, a to sa väčšinou týka najmä chlapcov, o pár mesiacov neskôr.
 

Celý článok...
 

Kedy treba deťom vypnúť televízor? Naučte vaše deti pristupovať k médiám správne

Médiá sú pre človeka veľkým lákadlom. Sú zdrojom informácií, ale aj zábavy. Môžeme sa vďaka nim spojiť prakticky s celým svetom. Okrem toho, že sú veľmi prospešné a obľúbené, môžu byť aj nebezpečné. Nie však v prípade, ak s nimi človek rozumne zaobchádza. Naučte vaše dieťa, ako pristupovať k médiám a naučiť sa plávať v mori informácií.
 

Celý článok...
 

Prší? Zabavte sa s deťmi doma originálne

Opäť tu máme obdobie, kedy či už kvôli počasiu, postupnému skracovaniu dní či častejším chorobám, trávime s našimi deťmi viac času vo vnútri ako vonku. Deti sú však aj napriek tomu plné energie a klasické hračky ich veľmi rýchlo omrzia. Prinášame vám preto zopár jednoduchých a nenáročných tipov, ako ich aj počas sychravých a chladných dní doma originálne zabaviť.

Celý článok...
 

Spoznávajte s deťmi rôznorodosť sveta

V súčasnosti je každý človek, vrátane detí, vystavovaný rôznorodým kultúrnym vplyvom. V porovnaní s minulosťou sa aj deti omnoho častejšie stretávajú s inými kultúrami a príslušníkmi odlišných národností. Aj napriek zjavným odlišnostiam, by už od malička mali vedieť, že všetci sme jeden svet. Zistite, ako deti naučiť, že svet je rôznorodý a každý v ňom má rovnaké miesto.

Celý článok...
 

Prečo je hudba v živote dieťaťa dôležitá?

Už v dávnej minulosti ľudia vedeli, že hudba v sebe ukrýva niečo jedinečné a má obrovskú moc. Hudbou môžeme vyjadriť aj to, čo pomocou slov vyjadriť nedokážeme. Je to jazyk, ktorému rozumejú všetci ľudia, bez ohľadu na to odkiaľ pochádzajú. Hudba nás sprevádza po celý život, je súčasťou všetkého, čo robíme a je pre nás úplne prirodzená. Má pozitívny vplyv na psychiku človeka, podporuje emocionálny vývoj, rozvíja pamäť, motoriku aj logické myslenie. Hudba má aj preukázateľné relaxačné a liečivé účinky. Pomáha rozvíjať mozog, obohacuje slovnú zásobu a je potvrdené, že deti, ktoré majú zmysel pre rytmus, lepšie čítajú a dokonca viac rozumejú matematike. Vedci preto odporúčajú začať budovať vzťah detí k hudbe už v útlom veku.

Celý článok...
 

Sluch, zrak a chuť. Naučte sa, ako u vašich detí hravo podporovať tieto zmysly

minulom článku ste sa dozvedeli, ako rozvíjať čuch a hmat vášho dieťaťa. Tieto zmysly sú však len dva z piatich, ktoré nám boli nadelené. Okolité krásy sveta môžeme vnímať ešte prostredníctvom sluchu, zraku a chuti. Pozrite sa, ako si hravo poradiť s rozvojom týchto troch unikátnych zmyslov.
 

 

Celý článok...
 

Skvosty v detskej literatúre. Tieto knihy by ste mali mať v knižnici

Hovorí sa, že kniha je najlepší priateľ človeka. A my nemôžeme nič iné, ako súhlasiť. Vzťah ku knihám si však musíme budovať postupne. Preto k nim začnite viesť svoje deti už od útleho veku. Pre najmenšie deti sú vhodné leporelá s pevnými stranami a veľkými obrázkami, neskôr prejdite na rôzne obrázkové, okienkové či interaktívne knihy. Vždy ich vyberajte podľa aktuálneho záujmu vášho dieťatka.
 

Celý článok...
 

Rozvíjajte čuch a hmat vašich detí

Cítiť vôňu kvetov či pokosenej trávy, pochutnať si na lahodných pochúťkach, pocítiť vrúcny dotyk ľudí,  ktorých máme radi, vidieť krásy prírody alebo počuť štebotať vtáčiky. To všetko človek môže len vďaka zmyslovým orgánom. Netreba zabúdať na všetko, čo nám dávajú a najmä u detí treba vytvoriť priestor a aktivity na ich rozvíjanie. Človek má päť zmyslov, ktorými sú čuch, hmat, zrak, chuť a sluch. V tomto článku spoznáte niekoľko zaujímavých aktivít a pomôcok na rozvoj čuchu a hmatu.

Celý článok...
 

Obdobie vzdoru. Ako ho zvládnuť a nezblázniť sa?

Obdobie vzdoru nazývané aj prvá puberta prichádza väčšinou okolo druhého roku života dieťaťa (u niektorých aj o niečo skôr) a trvá približne do štyroch rokov. V niektorých ojedinelých prípadoch dieťa vzdoruje minimálne, prípadne vzdorové obdobie, trvá iba krátko, a tak ním obe zúčastnené strany „preplávajú“ celkom rýchlo a dalo by sa povedať, že bezbolestne. Avšak pre väčšinu rodičov je toto obdobie obrovskou skúškou trpezlivosti.

Celý článok...
 

Poznáte výhody a nevýhody drevených a plastových hračiek?

Rodičia chcú pre svoje deti vždy len to najlepšie. Inak tomu zaiste nie je ani pri výbere hračiek, s ktorými budú deti tráviť väčšinu svojho času. Na trhu nájdeme obrovské množstvo hračiek – didaktické, rozvojové, interaktívne či zábavné. Hračky majú za úlohu nielen vyplniť dieťaťu voľný čas, ale zohrávajú aj dôležitú úlohu v jeho rozvoji. Pomáhajú mu rozvíjať fantáziu, zručnosť, trpezlivosť, pamäť, pozornosť ale aj presnosť. Na trhu sú momentálne najviac zastúpené drevené a plastové hračky. Dnes si povieme viac o výhodách a nevýhodách každej z nich.
 

Celý článok...
 

Premáha vaše dieťa jesenná únava? Nenechajte ho nudiť sa

Tohtoročné leto je nenávratne preč. Občas síce slnko ešte odkryje svoje teplé lúče, no väčšina dní je zachmúrená a chladná. To, že zavládla jeseň nám potvrdzuje nielen kalendár, ale aj klesajúca teplota a nestále počasie. Nedostatok slnečných lúčov má vplyv na všetky naše aktivity a náladu. Väčšinu času trávime doma, máme smutnejšiu náladu a častejšie pociťujeme únavu. Tieto vplyvy neobchádzajú ani tých najmenších. Naučte sa jeseň obrátiť vo svoj prospech a využívať spoločne s vašimi deťmi toto pestrofarebné obdobie naplno.
 

Celý článok...
 

S magnetickou tabuľou Switch & Spin sa zabaví každé dieťa

Som mamou dvoch detí, Olívie a Jakuba. Táto jednoduchá veta u mňa vždy vyvolá jeden a ten istý pocit, obaja moji a obaja takí odlišní. Nemám tušenie, či tento pocit majú aj iné maminy, či majú dve deti rovnakého pohlavia, alebo je to také intenzívne práve tým, že ja mám dve deti a každé iného pohlavia. Mohla by som tu hodiny písať o tom, či dieťa má správanie získané našou spoločnosťou, alebo geneticky dané, o to tu vôbec nejde. Každá z nás má na to svoj názor, ktorý získala viacmennej pozorovaním svojich detí.

Celý článok...
 

Chcete, aby bolo vaše dieťa kreatívne? Dajte mu do ruky knihu

Zakliate princezné, udatní rytieri, veselé zvieratká a spravodliví králi. Je mnoho príbehov, ktoré môžu deti vďaka knihám objavovať. Hoci ich rozprávkové príbehy bavia, je stále menej detí, ktoré dobrovoľne siahnu po knihách. To sa následne môže odraziť aj na ich vzťahu ku škole a k učeniu. Čítanie rozvíja mnoho oblastí a malo by byť prirodzenou súčasťou života každého dieťaťa. Zistite, prečo by mali deti čítať a aké pozitívne návyky môžu vďaka čítaniu nadobudnúť.
 

Celý článok...
 

Montessori: Módny výstrelok alebo užitočná metóda výchovy?

Každá budúca alebo čerstvá mamička sa skôr či neskôr stretne s pojmom Montessori. O čo vlastne ide? Je to len ďalší výstrelok módy so zaručenými metódami, ktoré vás naučia ako správne vychovávať vaše dieťa? Alebo ide o niečo hlbšie a zmysluplnejšie? Poďme si o tejto metóde výchovy povedať viac.
 

Celý článok...
 

Matematika u detí v predškolskom veku

Matematika je neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života. Nie sú to iba čísla a počty, ale aj tvary, veľkosti, objemy, hmotnosti či farby. Už samotné narodenie bábätka je úzko späté s matematikou - dátumom a časom narodenia, váhou či výškou. Pri prvom uchopení obľúbenej hračky bábätko prichádza opäť do kontaktu s matematikou. Že neviete ako? Predsa skúmaním tvaru, váhy a tiež priestorovým vnímaním hračky. Keď sa dieťa učí rozprávať, učí sa aj základné matematické pojmy ako všetko, nič, veľa, málo, veľký, malý, žiadny, každý a podobne. Už tu začína nadobúdať matematické vedomosti, ktoré je potrebné neustále dopĺňať a rozširovať.

Celý článok...
 

Spoznajte päť súčasných slovenských spisovateľov, ktorí tvoria pre deti

Kniha by mala byť spoločníkom dieťaťa už od útleho veku. Od pískacej, cez leporelo, veľké písmená, až po náročnejšie dobrodružné príbehy. Slovensko je bohaté na kvalitných autorov, ktorí sa pútavými textami prihovárajú malým čitateľom. Budujte vo vašich deťoch vzťah k literatúre aj prostredníctvom textov od súčasných autorov, ktorí tvoria pre deti.

Celý článok...
 

Ako zvládnuť nástup dieťaťa do škôlky?

Už onedlho sa opäť otvoria brány materských škôlok a tie privítajú ďalšiu generáciu malých škôlkarov. Nástup do škôlky je veľmi stresujúce a náročné obdobie ako pre deti, tak pre rodičov. Rodičia by však v tejto situácii mali zostať pokojní a maximálne sa snažiť ovládnuť svoje emócie a neukázať dieťaťu svoj strach, neistotu alebo dokonca stres. Pre dieťa je nástup do materskej škôlky obrovská životná zmena, a práve v tejto chvíli by ste mali byť jeho veľkou oporou.

Celý článok...
 

Ako bezproblémovo zvládnuť nástup prváka do školy?

„A tešíš sa do školy?“ Túto otázku dostávajú budúci prváci snáď každý deň. Zatiaľ čo niektorí predškoláci skáču od radosti a nevedia sa dočkať začiatku septembra, iným sa do školy nechce a radšej by ostali verní bezstarostnému životu škôlkara. Aby bolo vaše dieťa jedným z tých, ktoré sa do školy tešia, nesmiete prípravu na tento dôležitý životný medzník zanedbať. Predtým, ako prvýkrát zazvoní školský zvonec, absolvujte niekoľko dôležitých krokov, vďaka ktorým sa bude vášmu dieťaťu prekračovať prah novej školskej triedy o čosi ľahšie. 

Celý článok...
 

Hravé aktivity, ktoré podporia jemnú motoriku dieťaťa

Prvé pohyby detských ručičiek, posadenie sa, či prvé nemotorné krôčiky. To všetko sú dôležité míľniky v živote dieťaťa a jeho rodičov. Tieto nezabudnuteľné kroky sú prejavmi hrubej motoriky a sú súčasťou prirodzeného a zdravého vývinu dieťaťa. Postupom času sa pohyby stávajú obratnejšími, stráca sa roztomilá nemotornosť a dieťa získava väčšiu istotu. Pomaly sa posúva na vyššiu pohybovú úroveň a prepracúva sa až k jemnej motorike. Kým však budú jeho pohyby celkom dokonalé a automatické, čaká ho dlhá a náročná cesta. Pomôcť mu môžu naše hravé aktivity, vďaka ktorým spoločne vycibríte jeho jemnú motoriku.

Celý článok...
 

6 originálnych tipov, ako zabaviť deti v lete

Leto je ideálnym obdobím, aby deti trávili čo najviac času vonku. Na začiatku letných prázdnin z nich majú vždy obrovskú radosť, avšak o pár týždňov neskôr prichádza takmer vždy na scénu pani nuda. Ponúkame vám preto zopár originálnych tipov ako zabaviť vaše deti počas letných prázdnin vonku na čerstvom vzduchu. 
 

Celý článok...
 

Štyri spôsoby, vďaka ktorým u detí vybudujete ekologické cítenie

Naša planéta práve zažíva jedno z najkritickejších období. Nezvláda nápor znečistenia, ktorý jej ľudstvo spôsobilo. Práve preto by sme čím ďalej, tým viac mali premýšľať, ako sa k nej treba správať. A nie len premýšľať, ale aj konať. Pozitívny vzťah k prírode treba budovať už u tých najmenších. Veď návyky, ktoré si vybudujú, im ostanú na celý život. Prečítajte si štyri jednoduché kroky, vďaka ktorým v deťoch prehĺbite ekologické cítenie.

 

Celý článok...
 

7 tipov, ako trénovať pamäť u detí

Pamäť je ako sval, ktorý je potrebné pravidelne trénovať, aby sa rozvíjal a rástol. U detí platí, že čím skôr začneme, tým lepšie. Maximálne úsilie by sme však mali vynaložiť hlavne u detí v predškolskom a školskom veku. Ideálne je robiť to tak, aby dieťa ani len netušilo, že ide o cvičenie či tréning a teda hrou.

Celý článok...
 

Pred týmito vecami sa majte na pláži na pozore

Letná dovolenka je často jediným obdobím v roku, kedy môže človek zahodiť všetky starosti za hlavu, oddychovať a užívať si sladké ničnerobenie. Aj na dovolenke však na nás číha niekoľko nástrah, pred ktorými sa treba mať na pozore. Dvojnásobne to platí, ak sú s vami na dovolenke aj vaše deti. Aj pláž, ktorá je synonymom oddychu a zábavy, vás môže prekvapiť nenápadnými nástrahami. Nič vás však neprekvapí, ak sa na pláž dobre pripravíte. Prečítajte si zoznam najčastejších vecí, na ktoré si treba dať pozor.

Celý článok...
 

6 vedeckých zistení, ktoré vám pomôžu vychovať si bystré deti

Géniovia sa možno nerodia, no štúdie ukazujú, že správnym prístupom si ich môžete vychovať. Vedeli ste o tom, že hra na klavíri zlepšuje u detí komunikačné zručnosti a materské mlieko pozitívne pôsobí na ich inteligenciu?

Celý článok...
 

5 zábavných bazénových aktivít, ktoré zbavia vášho drobca strachu z vody

Leto je v plnom prúde a hodnoty na teplomere dosahujú závratné hodnoty. Najlepším spôsobom, ako sa v týchto horúcich letných dňoch osviežiť, je tráviť čas v bazéne. Veľký bazén na kúpalisku, ale aj ten menší v záhrade, je nielen skvelým prostriedkom na osvieženie, ale aj výborným zdrojom zábavy. O tom, že čas v bazéne nie je len o leňošení a špliechaní vodou, vás presvedčia naše inšpirácie na bazénové aktivity, vďaka ktorým sa váš drobec osmelí, zbaví strachu a bude sa cítiť ako ryba vo vode.

Celý článok...
 

Ako zvládnuť horúčavy s deťmi?

Leto je najobľúbenejšie ročné obdobie ako pre deti, tak i pre nás dospelých. Môžeme tráviť kopec času vonku, v prírode, pri vode, častejšie chodíme na výlety či dovolenky, užívame si teplé slnečné lúče a omnoho viac času trávime spolu. Avšak, obzvlášť u detí treba počas letných horúčav dbať na niekoľko dôležitých vecí. Ktoré to sú, sa dozviete v našom článku.

Celý článok...
 

Čo všetko zbaliť, ak idete na dovolenku s dieťaťom

Letná dovolenka je čas, ktorý rodičia plánujú aj niekoľko mesiacov. Skutočná dovolenková horúčka však začína až niekoľko hodín pred odchodom. Pobaliť všetko dôležité, na nič nezabudnúť a zároveň si udržať chladnú hlavu, dá niekedy poriadne zabrať. Ak nechcete, aby vás z toho všetkého rozbolela hlava ešte pred odchodom, prečítajte si naše rady o tom, čo všetko treba zbaliť, ak idete na dovolenku s dieťaťom. 
 

Celý článok...
 

10 najčastejších chýb, ktoré robí vo výchove takmer každý rodič

Aj vy ste sa s vaším partnerom a budúcim rodičom vašich detí dohodli, ako budete svoje ratolesti vychovávať a čo nikdy nebudete pri ich výchove robiť? A zakrátko sa vám väčšina vašich predstáv zrútila ako domček z karát. Výchova dieťaťa nie je jednoduchá a každý rodič robí chyby. Dôležité je vedieť si ich uvedomiť a hlavne priznať. Iba vtedy dokážete urobiť všetko pre to, aby ste sa nabudúce v rovnakej situácii zachovali inak.

Celý článok...
 

Ako vychovať pravdovravné dieťa

Azda každý rodič alebo učiteľ sa stretol s prípadom, kedy od dieťaťa na otázku nedostal pravdivú odpoveď alebo mu niečo zatajilo. Takéto situácie zarmútia každého. Vynárajú sa otázky, kde ste pri výchove urobili chybu a prečo pojem pravdovravnosť dieťaťu nič nehovorí. Klamať začínajú už tí najmenší, v plnom rozsahu si však klamstvo uvedomujú až školáci. Ako predísť detským klamstvám a následnému pocitu sklamania dospelých?

Celý článok...
 

8 tipov, ako zvládnuť cestovanie s deťmi

Leto a letné prázdniny sú konečne tu. Deti sa tešia na dva mesiace voľna a každý rodič aspoň na chvíľku oddychu niekde na horách, kúpalisku alebo pri mori. Avšak, ak máte jedno, či dokonca viac detí, najskôr je potrebné zdolať skúšku trpezlivosti a odvahy, ktorou je práve cesta do cieľovej destinácie.

 

Celý článok...
 

Ako pripraviť dieťa na letný tábor?

Letný tábor je pre deti obrovským zážitkom. Sú v novom prostredí, spoznávajú zaujímavé veci, zabávajú sa a nachádzajú si nových kamarátov. Toto všetko však sprevádza aj odlúčenie od domova a rodiny. Odlúčenie je novou situáciou nielen pre dieťa, ale aj pre rodičov, ktorí majú často obavy, ako to ich dieťa zvládne. Ak pred odchodom absolvujete nasledovné kroky, verte, že všetko prebehne v najlepšom poriadku. Vaše dieťa zažije tie najlepšie prázdninové zážitky a po týždni v tábore sa ani nebude chcieť vrátiť domov.

Celý článok...
 

Ako naučiť deti zvládať emócie

Emócie. Je ich mnoho a všetky neskutočne ovplyvňujú naše konanie a v konečnom dôsledku aj náš život. Podľa štúdií sa človek pri rozhodovaní riadi 80 % emóciami a 20 % racionálnym uvažovaním. To je dosť veľa však?

Často svoje emócie, a hlavne tie negatívne, nedokážeme ovládať ani my dospelí, takže to v žiadnom prípade neočakávajme od našich detí. K ich poznaniu a ovládaniu vedie veľmi dlhá cesta, a preto by sme mali u detí začať už v útlom veku. Vďaka dlhodobej práci s emóciami bude vaše dieťa lepšie pripravené čeliť rôznym nepriaznivým situáciám, ktoré ho v živote čakajú.

 

Celý článok...
 

5 spôsobov, ako deti motivovať k hygienickým návykom

Aj keď sú deti veľmi chápavými stvoreniami, vysvetliť im, aké je dodržiavanie hygieny v našom živote dôležité, dá niekedy poriadne zabrať. Špeciálne u tých najmenších. Známy výrok Čistota – pol života im ako argument určite nepostačí. Ak všetky vaše pokusy zlyhali, vyskúšajte našich 5 overených rád.

Celý článok...
 

Ako naučiť dieťa spať vo vlastnej izbe

Väčšina rodičov po narodení bábätka umiestni detskú postieľku do svojej spálne čo najbližšie k manželskej posteli. Prípadne bábätko spáva priamo s nimi. Sú to nádherné a nezabudnuteľné chvíle - prebúdzať sa ráno pri malom voňavom uzlíčku. A mať ho blízko pri sebe je aj omnoho praktickejšie, keďže mama k nemu musí vstávať niekoľkokrát za noc.


 

Celý článok...
 

5 vecí, ktoré by nemali chýbať v žiadnej detskej izbe

Detská izba je miestom, kde deti trávia väčšinu svojho času. Je ich zázemím, útočiskom a aj vlastným kráľovstvom. Čo všetko by malo byť v detskej izbe, aby bola niečím viac, ako len miestnosťou na prespávanie? To, že na vybavenie kvalitnej detskej izby naozaj nestačí len nábytok, sa dozviete v nasledujúcich radách.

Celý článok...
 

Týchto 10 vecí by ste mali svojmu dieťaťu povedať každý deň

Bežné slová, ktoré ale pre výchovu a vývoj dieťaťa znamenajú skutočne veľa. Ak z neho chcete vychovať správneho, sebavedomého a empatického človeka nezabúdajte mu ich opakovať každý deň.

Celý článok...
 

Užitočné hry na tablet: S týmito sa vaše dieťa naučí počítať alebo spoznávať prírodu

Tablety, ale aj smartfóny už dávno nie sú iba výsadou dospelákov a čoraz viac času na nich trávia malé deti. Bola by preto škoda nevyužiť benefity, ktoré deťom dokážu ponúknuť. Nimi sú napríklad didaktické hry na rozvoj poznatkov. Zoznam tých najlepších sme pre vás spísali v tomto článku.


Zdroj: Lars Plougmann

Celý článok...
 

Detského plaču sa netreba báť. Toto je zoznam úplne bežných dôvodov, prečo deti plačú

Hlad, chlad, únava, ale malé deti dokážu rozčúliť a doviesť k plaču aj také maličkosti, ako sú štítky na oblečení alebo špinavá plienka. Aby ste dokázali ich signály správne rozlúštiť, pozrite si zoznam najbežnejších prípadov, keď deti plačú.

Zdroj: donnierayjones

Celý článok...
 

Ako zlepšiť vzťah detí k prírode?

Deti majú pozitívny vzťah k prírode v sebe od malička zakorenený. Dôležitou úlohou nás rodičov je, aby sme tento ich prirodzený vzťah k prírode rozvíjali, učili ich si ju vážiť a ochraňovať. Deti sú z veľkej časti odrazom svojich rodičov, preto sa snažte dať im v sebe ten najlepší príklad. Od útleho veku zbožňujú zvieratká a učia sa ich napodobňovať. Ukážte im krásy prírody prostredníctvom rôznych hier akými sú napríklad zapletanie venčekov z kvetov, fúkanie odkvitnutých púpav či lepenie nosov z javorových plodov. Deti sú úžasné a čisté stvorenia a ku šťastiu im častokrát stačí oveľa menej ako si my rodičia myslíme a ako sa im v dobrej mienke snažíme dať.

 

Celý článok...
 

5 overených rád, ako naučiť deti zvládať prehru

Neúspech je bežnou súčasťou života a čím skôr sa s ním deti naučia vyrovnať, tým lepšie ho budú zvládať aj v ich budúcom živote. Ako teda naučiť deti, aby vedeli zvládať prehru? Ukážeme vám hneď päť rôznych spôsobov.

Celý článok...
 

6 spôsobov ako medzi deťmi prehlbovať súrodeneckú lásku

Pre každého rodiča dvoch a viac detí sú súrodenecké spory a hádky bežnou súčasťou dňa. Je pravdou, že úplne sa im nikdy nedokážete vyhnúť, avšak existuje niekoľko spôsobov ako súdržnosť medzi súrodencami prehĺbiť a minimalizovať tak ich každodenné spory. Skúste sa zamyslieť, ktoré z nich sa vás týkajú a posnažte sa urobiť všetko pre to, aby ste im pomohli nájsť si k sebe cestu a naučili ich lepšie spolu vychádzať.

 

Celý článok...
 

4 jednoduché veľkonočné výtvory, ktoré zlepšia umelecké zručnosti vašich detí

Aj keď do Veľkej noci zostáva ešte niekoľko dní, určite sa už aj vaše deti nevedia dočkať výroby veľkonočných ozdôb. Skúste im čakanie na sviatky jari spestriť týmito výtvormi z papiera. Nielenže podporia ich výtvarné schopnosti a kreatívne tvorenie, ale s niektorými sa dokonca môžu aj zahrať.
 

Zdroj: Shutterstock.com

Celý článok...
 

Prehnaná chvála škodí. Pozrite si 3 spôsoby, ako chváliť vaše deti správne

To, akým spôsobom chválite svoje deti, sa veľmi výrazne odzrkadľuje na ich uvažovaní a správaní. Veľmi jednoducho sa tak môže stať, že chvála „za nič“ bude deti motivovať len k získavaniu ďalšej chvály. Ako to teda robiť správne?

Celý článok...
 

Prečo si váš drobec nechce po sebe upratať hračky a ako to zmeniť? Vyskúšajte týchto 5 tipov.

Ak vás na každom kroku vo vašej domácnosti sprevádzajú detské hračky, nezúfajte. Všadeprítomné autíčka, bábiky a kocky sú dilemou každého rodiča. V tomto článku sme preto pre vás spísali výber užitočných rád, vďaka ktorým sa aj nechcené upratovanie môže stať pre vaše dieťa zábavou.

Celý článok...
 

Zahrajte sa spolu na chemikov. Tieto pokusy budú vaše deti milovať.

Absolventi chemických a technických odborov sú na trhu práce žiadaní stále viac. Žiaľ, taká chémia či fyzika dlhodobo nepatria medzi najobľúbenejšie predmety. Ako teda zmeniť pohľad detí na prírodné vedy a ukázať im, že byť vedcom môže byť naozaj zaujímavé? Začať môžete hravými chemickými pokusmi, pri ktorých sa zabavia nielen deti, ale určite aj vy.

V tomto článku sme pre vás opísali 3 zábavné chemické pokusy, ktoré zvládnete ľahko pripraviť aj u vás v kuchyni. Okrem toho, že sa dajú jednoducho zrealizovať, si zároveň nevyžadujú ani veľa času, materiálov či príslušenstva, ktoré by ste bežne nemali doma, alebo by ho bolo ťažké zohnať.

Veríme preto, že nasledujúce chemické pokusy s deťmi naozaj vyskúšate a užijete si ich minimálne tak ako my. :)

Celý článok...
 

Ako zabaviť deti doma počas nepriaznivého počasia?

Každý rodič to pozná. Vonku je škaredé počasie, či už prší alebo sneží. Deťom je doma dlho a vám sa akurát nič nechce, pretože ste radi, že si konečne môžete odpočinúť v teple domova. Ak však doma máte jednu alebo viac ratolestí, je ťažšie si poriadne oddýchnuť.

Deti sa totiž rady zabávajú. Samozrejme, najkrajšie je, ak sa spolu s nimi baví celá rodina! Niekedy je však naozaj potrebné vydýchnuť a ľahnúť si. Deti sa pritom môžu zabaviť aj samé, a to rôznymi spôsobmi. Ako oživiť znudené deťúrence a zaručiť im dokonalé poobedie? Poďte sa na to pozrieť spolu s nami.

Celý článok...
 

Ako zabaviť dieťa počas cestovania autom, vlakom?

Každé dieťa je iné. Niektoré sú počas cestovania tíško a rady sa zahrajú aj samé. Iné si zas vyžadujú neustálu pozornosť okolia. V prípade, ak cestuje viacero osôb, je to jednoduchšie. Čo ale robiť v prípade, ak dieťa nie a nie zabaviť sa? Sprievodnými javmi nudy sú plač, hnev, nespokojnosť so všetkým a so všetkými. Asi každý rodič niečo podobné aspoň raz v živote zažil. Alebo sú vaše deti skutoční anjelici? Dnešný článok nám povie, ako deti zabaviť počas (niekedy) dlhého výletu. Nezáleží pritom, či ide o cestovanie v autobuse alebo v aute, lietadle alebo na lodi. Zabávať sa treba predsa vždy!

Celý článok...
 

Počítač, tablet, I-pod a jeho varianty. Sprevádzajú naše deti od narodenia.

PhDr. Jarmila Sobotová

Počítač, tablet, I-pod a jeho varianty. Sprevádzajú naše deti od narodenia. Chcú ich mať v ruke, veľmi rýchlo pochopia ako sa s nimi narába. Sme z toho v úžase. Ako však posúdiť, čo je pre naše deti dobré a čo im škodí? V prvom rade musíme myslieť na žiarenie, ktoré negatívne vplýva na organizmus, mozog. Dieťa je krehká bytosť.

 

Celý článok...
 

Súčasná doba je plná informácií. Ako chrániť dieťa pred nevhodným vplyvom?

PhDr. Jarmila Sobotová

Súčasná doba je plná informácií, ktoré z rôznych zdrojov obklopujú dieťa. Či už chceme, alebo nie. Je na nás dospelých, aby sme – aspoň pokiaľ sa to dá – eliminovali tieto zdroje na mieru, ktorá dieťaťu čo najmenej ublíži. V prvom rade si musíme uvedomiť, že dieťa sa učí odozeraním, príkladom. Množstvo neprimeraných informácií dieťa na základe vlastných schopností nevie správne spracovať, transformuje si ich podľa vlastných skúseností a výsledkom môže byť jeho neprimerané až agresívne správanie. S úžasom počúvame vyjadrenia našich detí, ich veku neadekvátnu slovnú zásobu.

Celý článok...
 

Niekoľko tipov ako sa zabaviť s deťmi počas letných prázdnin

PhDr. Jarmila Sobotová

Máme dovolenku, čas, ktorý ponúka nepreberné množstvo možností, ako sa venovať deťom oveľa viac, než počas roka. Dilema nastáva, čo teraz? Nezáleží na tom, či sme doma, pri mori, v horách. A nezáleží ani na peniazoch. Na to, aby sme urobili deťom pekné prázdniny, stačí dobrá vôľa a množstvo nápadov. Tu sú niektoré z nich.

V prvom rade si musíme uvedomiť, že dovolenka nie je len pre deti, ale aj pre nás.

Celý článok...
 

Načo všetko si dať pozor na letnej dovolenke ? Prečítajte si riziká a nástrahy

PhDr. Jarmila Sobotová

Na začiatku dovolenky, prázdnin sme trochu zmätení tým, že sme vypadli zo zvyčajného stereotypu a hľadáme určitý systém. Je však úplne jedno, či sme s deťmi pri jazere, mori, v horách či na na ihrisku, vždy platia dve veci: Postarať sa o zdravie a bezpečnosť detí a o naplnenie ich dňa zaujímavými a príťažlivými činnosťami.

Celý článok...
 

Ako vychovávať dieťa predškolského veku

PhDr. Jarmila Sobotová

Keď ma požiadali, aby som napísala článok pre rodičov, tak som rozmýšľala o téme – blíži sa leto, teplé dni sú tu a rodičia sú s deťmi vonku zrazu oveľa dlhšie. Pobehala som po internete a zistila, že k téme je obrovské množstvo článkov – kam ísť, čo robiť a čo nerobiť, ... Nuž, niektoré sú až veľmi vážne, o serióznosti iných by som pochybovala.

Som mama, babka, učiteľka. Kombinácia, ktorej výsledkom bolo konštatovanie, že „babka je prísna...“. nemyslím si to (veď kto by to už priznal :).

Som presvedčená o tom, že deti potrebujú pravidlá.

Celý článok...
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia