10 nápadov na skvelé pohybové hry, vďaka ktorým sa deti rozhýbu raz-dva

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Inšpirácia pre učiteľov > 10 nápadov na skvelé pohybové hry, vďaka ktorým sa deti rozhýbu raz-dva
 

10 nápadov na skvelé pohybové hry, vďaka ktorým sa deti rozhýbu raz-dva

Pohybové hry pre deti v materskej škôlke sú skvelým spôsobom, ako efektívne zužitkovať ich prekypujúcu energiu a urobiť niečo pre ich zdravý rast a výnin. Aj preto sme si pre vás pripravili výber športových a hudobno-pohybových hier, pri ktorých sa deti nielen dobre zabavia, ale mnohé sa aj naučia.

hrajuce sa deti

J. A. Komenský, otec modernej pedagogiky, sa v knihe Informatórium školy materskej vyjadril, že štvrtý, piaty a šiesty rok dieťaťa musí byť sprevádzaný množstvom pohybových aktivít.

„Neprestajne behať a vždy niečo robiť je istým dôkazom zdravého tela a čerstvej mysle. Nech sa preto dieťa o hocičo pokúsi, neslobodno mu v tom brániť, ale skôr ho treba podporovať, aby to, čo robí, robilo rozumne,“ tvrdil Komenský.

dievca v lese

(Zdroj: Pixabay.com)

Ako na to?

Podporiť deti v rozumných pohybových aktivitách môžete aj nasledujúcimi hrami:

1. Na buchtičky

Pohybová hra je určená pre deti od 4 do 5 rokov a pôsobí na ich motorickú oblasť. Pomocou hry si deti rozvíjajú svoju pohotovosť a učia sa udržať vlastnú rovnováhu. Najskôr deťom vysvetlite, aké pohybové úkony budú pri hre používať.

Ak poviete buchtičky, deti poskočia, džús znamená chôdzu a polievka zasa otáčanie okolo vlastnej osi.

Keď si tieto pokyny osvoja, hra pokračuje tým, že škôlkári kráčajú dookola kruhu a dieťa vo vnútri sa pohybuje v ich protismere. Počas chôdze si spievajú riekanku: „Do kolečka dokola, chodíme si zvesela, hráme sa a bavíme, na jedlo sa tešíme.“

Do hry sa zapojíte tým, že vyslovíte niektoré dohodnuté slovíčko. Ak poviete buchtičky, deti musia vyskočiť do výšky. Postupne môžete kombinovať aj viacero slov naraz.

2. Na molekuly

Deti sa voľne pohybujú v priestore materskej škôlky ako atómy až do chvíle, kým učiteľ nevykríkne akékoľvek číslo. Následne vytvoria skupinku (molekulu) s rovnakým počtom členov ako vami vyslovené číslo. Nezaradené deti z hry vypadávajú a víťazom sa stáva dvojica, ktorá v závere tejto hry tvorí poslednú molekulu. 

molekuly

(Zdroj: Pixabay.com)

Pohybová hra Na molekuly je vhodná pre deti od 5 do 6 rokov a učí ich strategicky premýšľať, združovať sa do skupín a počítať.

3. Moje papučky

Úlohou tejto pohybovej hry je rozvíjať u 5- až 6-ročných detí psychomotrorické zručnosti, predovšetkým rýchlosť a obratnosť.

Deti sú rozdelené do skupín a pred sebou majú v 5-metrovej vzdialenosti poukladané papučky.

Na povel učiteľky vyštartuje z každej skupiny jedno dieťa smerom k papučkám. Jeho úlohou je nájsť vlastné prezúvky, obuť si ich a vrátiť sa späť k svojej skupine. Po jeho návrate vykonajú rovnaký úkon všetky deti z každej skupinky. Vyhráva zoskupenie, ktoré je ako prvé kompletne obuté. Ideálne vo vlastných papučiach :)

papucky

(Zdroj: Pixabay.com)

4. Na sochy

Táto hra patrí medzi hudobno-pohybové hry. Deti sa v rámci nej zrýchlene pohybujú v rytme hudby znejúcej z klavíra alebo prehrávača.

Hlasný úder je znamením, aby sa zastavili a napodobnili nehybnú sochu. Hýbať sa opäť začnú až vtedy, keď zaznie iný zvukový tón (napríklad klavír). V tejto hre je možné obmieňať rýchlosť behu, hudby alebo striedať aj iné druhy pohybov.

Pohybové hry ako táto učia škôlkarov pohotovo reagovať na náhle zmeny tempa hudby, čím si rozvíjajú ich pohybové schopnosti.

5. Na sliepočky

Zatiaľ čo vašou úlohou bude spievať riekanku „sliepočky, sliepočky, bežte spať, veď musíte ráno veľmi skoro vstať,“ deti sa budú svojvoľne pohybovať po triede.

Keď sa riekanka skončí, všetky deti si zakryjú oči, skrčene ľahnú na brucho a vy jedného z nich prikryjete dekou. Po zakotkodákaní sa deti postavia a vzájomne hádajú, kto je pod dekou ukrytý.

6. Na líšku a zajačikov

Úlohou zajačikov je vytvoriť pomyselný kruh, uprostred ktorého sa nachádza učupená líška. Deti kráčajú po obvode kruhu a spievajú si riekanku:

„My sme malí zajkovia, túlame sa po lese,
keď nás zbadá hladná líška, jedného z nás unesie.
My sa chytiť nedáme a líške sa schováme.
Chyť nás, líška, chyť!“

Po odspievaní poslednej vety začne líška naháňať zajačikov po triede a každé chytené dieťa si vezme do svojej nory uprostred kruhu. Táto pohybová hra pre štvorročné deti stimuluje všetky psychomotorické zmysly a počas chôdze a behu podnecuje škôlkarov k správnemu držaniu tela.

7. Trpaslík

Deti sa rozostúpia do kruhu a pomocou rúk si medzi sebou začnú prihrávať loptu. Vo chvíli, keď niekto loptu nechytí, všetci skamenejú.

oranzova lopticka

(Zdroj: Pixabay.com)

Každý z nich musí zostať v takej polohe, v akej sa nachádzal, keď lopta spadla na zem. Dieťa, ktoré sa pohne ako prvé, získa jedno písmenko zo slova t-r-p-a-s-l-í-k. Prehráva a z hry vypadáva ten, kto ako prvý nazbiera všetkých 8 písmen tohto slovíčka.

8. Na hodiny

Predtým, než sa deti pustia do hrania, je potrebné ich oboznámiť s pohybmi, ktoré v tejto hre môžu využívať – kačacie kroky, žabie skoky a podobne.

Škôlkari si posadajú do kruhu a doprostred sa postaví vyvolávač. Jeho úlohou je vytiahnuť jedného žiaka, napríklad: „Jožko, vstávaj hore!“ Jožko sa opýta: „Koľko je hodín?“ a vyvolávač odpovedá: „Dve žabie.“

Jožko musí urobiť dve žabie skoky smerom k vyvolávačovi, ktorý potom vytiahne ďalšieho žiaka. Hra pokračuje, až kým sa niektoré z detí nedostane do stredu.

9. Znamenie káže

Dohodnite si s deťmi zvukový signál, napríklad úder bubnom. Jeden úder bude znamením pre vytvorenie dvojice, dva údery pre zoskupenie do trojice a po troch úderoch musia deti vytvoriť štvoricu. Deti behajú po triede a po zaznení zvukového signálu vytvárajú dohodnuté skupinky.  

Podobné hudobno-pohybové hry pre deti materskej škôlky si je možné prispôsobiť podľa seba. Stačí zmeniť aktivitu, ktoré by mala po zvukovom znamení nastať. Tvorbu skupiniek tak môžu nahradiť drepy, sady, ľahy, skoky či iné pohybové činnosti.

10. Hlava, ruka, noha

Rozdeľte deti do rovnakých skupín a vymenujte časti ľudského tela, ktorými sa môžu žiaci dotýkať zeme. Napríklad 3x ruky, 5x nohy, 1x zadok a 2x hlava. Každá skupinka sa musí dotýkať zeme iba určeným počtom častí tela.

Detské športové hry podobné tejto precvičujú  postreh a logické uvažovanie.

Veríme, že vám pohybové hry pre škôlkarov z nášho výberu pomôžu pri tvorbe nových aktivít a vašich škôlkárov potešia, ale aj tak trošku športovo potrápia. :)

Autori hier:

Gabrišová Daniela (1)
Pfefferová Milada (3)
Hlavatá Ľudmila (4, 6, 8)
P. Krška a Š. Adamčák (7)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia