3 hravé aktivity, vďaka ktorým bude učenie angličtiny s deťmi zábavou

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Inšpirácia pre rodičov > 3 hravé aktivity, vďaka ktorým bude učenie angličtiny s deťmi zábavou
 

3 hravé aktivity, vďaka ktorým bude učenie angličtiny s deťmi zábavou

Angličtina vládne svetu a dokážete sa ňou dohovoriť už takmer kdekoľvek. Pre dnešnú generáciu je nevyhnutné, aby po anglicky vedela nielen pri cestovaní, ale aj v škole, neskôr v práci a jednoducho na každom kroku. Preto treba učenie cudzieho jazyka podchytiť už v ranom veku. Prinášame vám tri hravé aktivity, vďaka ktorým bude učenie angličtiny pre vaše deti zábava.

 

Vykroč správne

 

Pri tejto hre zabijete dve muchy jednou ranou. Zdokonalíte vaše dieťa v rozoznávaní farieb a takisto si osvoja ich anglický ekvivalent. Už táto veta napovedá, že hra je určená najmä pre mladšie deti , ktoré ešte chodia len do materskej školy. Najprv bude vašou úlohou na veľký biely papier alebo kus látky namaľovať štvorce rôznych farieb (z každej farby vždy stačí jeden a ich veľkosť by mala byť asi 15x15 cm). Dieťa sa k tejto hracej ploche postaví a vy budete hovoriť po jednom jednotlivé názvy farieb v anglickom jazyku. Jeho úlohou bude sa čo najrýchlejšie postaviť na farbu, ktorú ste povedali. Táto hra môže mať aj obmeny. Ak chcete zvýšiť náročnosť, hovorte farby v slovenčine a hneď potom, ako dieťa šliapne na farbu, malo by povedať jej názov po anglicky.

 

Ak už vaše dieťa ovláda aj názvy geometrických tvarov, o to lepšie. Aj túto ich vedomosť môžete využiť pri aktivite. Stačí, ak na hraciu plochu z každej farby namaľujete viaceré tvary (napríklad modrý kruh, štvorec a trojuholník, červený kruh, štvorec a trojuholník atď.). Pri hre pri zadávaní farby tak okrem názvu farby poviete aj názov daného geometrického tvaru (napr. červený trojuholník – red triangle). Dieťa tak musí premýšľať nielen nad názvom farby, ale musí vyhútať aj to, ako sa nazýva daný predmet a postaviť sa na správny predmet zadanej farby. A povieme vám, nebude to jednoduché. Ak by bola pre vás výroba hracej plochy príliš náročná a zdĺhavá, túto hru si môžete zahrať aj vonku, stačí, ak farby a predmety nakreslíte kriedou na chodník. Okrem toho, že si deti precvičia svoje hlavičky, je táto hra aj skvelou rozcvičkou a pohybovou zábavkou.

 

 

Pero, ktoré pochváli

 

Pochválilo vás už niekedy vaše pero ? Zdvihli ste práve obočie a pýtate sa, čo je to za otázku? Už nemusíte byť prekvapený, pero, ktoré vás dokáže pochváliť naozaj existuje! Volá sa Hot Dots a dokonca vie veľmi dobre po anglicky. To je azda ideálna kombinácia na zdokonaľovanie sa v angličtine. Každá aktivita, ktorú vykonávame a je podporená spätnou väzbou a pozitívnou reakciou, nám ide až o 50 % lepšie. Aby však vaše dieťa nedostávalo pochvaly len tak pre nič za nič, ale za naozajstnú šikovnosť, musí pre to aj niečo urobiť. Pomôžu mu k tomu Hot Dots kartičky, vďaka ktorým sa dobre zabaví, trochu potrápi mozgové závity, ale čo je hlavné – bude mať angličtinu v malíčku. Každá sada (Tvary, Riešenie problémov a Príroda) obsahuje 36 kartičiek, vďaka ktorým môže dieťa riešiť až 72 jednotlivých aktivít. Úlohou dieťaťa je pomocou hovoriaceho pera označiť napríklad ako vyzerajú zvieracie mláďatká alebo ako vyzerá štvorec. Za každú odpoveď mu pero naznačí, čo si o jeho odpovedi myslí. Buď svetielkom, alebo hovorenou odpoveďou. Aby to však všetko nebolo také ružové, pero vie nie len pochváliť, ale aj naznačiť, keď je odpoveď nesprávna – buď červeným svetielkom alebo jednoduchým anglickým slovíčkom Nope (nie).

 

 

Poznám svoju izbu

 

Ak už vaša ratolesť vie čítať, určená je preňho nasledovná aktivita. Postačí vám na ňu prostredie detskej izby a niekoľko lepiacich poznámkových papierikov. V detskej izbe sa nachádza množstvo predmetov, ktoré vám veľmi dobre poslúžia. Vyberte si 5 – 7 papierikov, na ktoré napíšete po anglicky názvy jednotlivých predmetov alebo objektov, ktoré sa v izbe nachádzajú (napríklad okno – window, posteľ – bed, plyšový medvedík - Teddy bear a podobne). Najprv si s dieťaťom spravíte malú prehliadku izby a poviete mu ako sa jednotlivé predmety v angličtine povedia, ono to trikrát zopakuje a môžete sa pustiť do hry. Dostane do rúk papieriky a jeho úlohou bude nalepiť ich na predmety, ktoré danému slovíčku prislúchajú. Nerátajte s tým, že sa to každému dieťaťu podarí na prvý raz, zapamätať si také množstvo slovíčok za malú chvíľu je náročné aj pre dospelákov. Táto hra má aj náročnejšie varianty. Môžu ju hrať dvaja, pričom každý hráč dostane rovnaký počet kartičiek (ale s rôznymi slovíčkami) a vyhráva ten, ktorý sa kartičiek zbaví ako prvý. Ale pozor, nie je dôležitá iba rýchlosť. Počítajú sa mu totiž len tie správne nalepené papieriky.

 

 

Ak by vaše dieťa táto hra náhodou omrzela, je tu ďalšia obmena. Tentokrát nalepíte kartičky na predmety vy. Zahrajte sa však trochu na takého popletka, ktorý ich nenalepí na tie správne predmety (na okno napríklad nalepíte slovo dvere a na poličku slovo posteľ, niekedy môžete spraviť výnimku a deti trochu zmiasť, ak slovíčko nalepíte správne). Úlohou detí bude papieriky poodliepať a umiestniť ich na správne miesto.

 

Ak by bola táto hra príliš jednoduchá, každá variácia sa dá hrať aj na časový limit. Ak si túto aktivitu zahráte aspoň dvakrát do týždňa, je veľmi pravdepodobné, že sa dieťa naučí až päť nových slovíčok. Pýtate sa prečo len 5? Je len veľmi nepravdepodobné, že by si zapamätalo až 100 % za taký krátky čas. Ak sa vám podarí dostať sa na úroveň, že bude ovládať názvy všetkých predmetov, ktoré sa v jeho izbe nachádzajú, stačí zmeniť lokalitu a s hravým učením sa presťahovať napríklad do kuchyne. Pri tejto hre sa rozvíja vizuálne učenie a priestorové vnímanie.

 

Znalosť angličtiny je v dnešnej dobe základ. V súčasnosti však často nestačí už len jeden jazyk. Ak sa okrem angličtiny rozhodnete vašu ratolesť vzdelávať napríklad v nemčine alebo španielčine, môžete to taktiež vyskúšať s týmito hrami.

 

 

 

Autorka: Natália Babicová

 

 

 

Mohlo by Vás zaujímať aj: 

 

 

5 dobrých výchovných rád, ktoré mi dala moja mama

5 novoročných predsavzatí pre rodičov

Čaká vaše dieťa lyžiarsky výcvik? Povieme vám, na čo by ste nemali zabudnúť

Viete, akú úlohu zohrávajú starí rodičia vo výchove svojich vnúčat?

Koľko hodín potrebuje dieťa spať, aby bolo oddýchnuté a šťastné?

Základné pravidlá etikety, ktoré by mali vaše deti ovládať

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia