Ako deti odtrhnúť od počítača a naučiť ich prežívať dni offline? Vyskúšajte naše tipy!

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Inšpirácia pre rodičov > Ako deti odtrhnúť od počítača a naučiť ich prežívať dni offline? Vyskúšajte naše tipy!
 

Ako deti odtrhnúť od počítača a naučiť ich prežívať dni offline? Vyskúšajte naše tipy!

Technológie k súčasnej dobe jednoznačne patria. Majú množstvo výhod, rýchlosťou svetla nám prinášajú informácie a môžu byť tiež náučné. Aj v minulých článkoch sme vám písali o užitočných aplikáciách, ktoré môžu dieťaťu pomôcť pri jeho rozvoji. Ako však staré múdre pravidlo hovorí – všetkého veľa škodí. Ani v prípade technológií to nie je inak. 

 

zdroj: pixabay

Nadmerné trávenie času s tabletom či iným zariadením v ruke, môže vašej ratolesti spôsobiť niekoľko problémov –napríklad problémy so zaspávaním, ak sa dostane k násilným hrám, môžu sa uňho prejavovať znaky agresivity, taktiež sa znižuje jeho miera pozornosti. V neposlednom rade môže dopomôcť k obezite, keďže sa dieťa menej hýbe. Určite netvrdíme, že sa tieto príznaky prejavia hneď po tom ako sa dieťa na elektroniku pozrie, pri nadmernom používaní sa ho však môžu týkať všetky z nich. Aby ste predišli tomu, že dieťa bude poznať svet len cez online hry, mali by ste mu pomôcť žiť aj v skutočnej realite.
Dopomôcť vám môžu naše tipy. Niekedy stačí celkom málo. Pri vymýšľaní offline aktivít sa paradoxne môžete inšpirovať aj online svetom.

Živé zvieratko namiesto virtuálneho

Na tablete zazvoní upozornenie, keď je zvieratko hladné, zazvoní aj vtedy, keď po ňom treba upratať. A prejaví sa aj v prípade, že sa chce hrať. Pár pohybov prstom a všetky potreby zvieratka sú naplnené. Takto to ale v realite nevyzerá a ozajstné zvieratká si vyžadujú omnoho dôslednejšiu starostlivosť. Doprajte vašej ratolesti ozajstné domáce zvieratká a dajte mu pocítiť, aké to je mať živého zvieracieho kamaráta. Toto rozhodnutie však nikdy neurobte bez jeho vedomia, zvieratká totiž nie sú hračky a dieťa si ešte pred jeho zadovážením musí uvedomiť, že z tohto kamarátstva vyplýva aj
množstvo každodenných úloh. Najlepším časom, kedy v rodie privítať nového miláčika je obdobie blížiacich sa letných prázdnin. Dieťa má totiž omnoho viac priestoru na to, aby sa mu venovalo naplno a lepšie si na seba zvykli. Keď bude svoje povinnosti zvládať ľavou-zadnou, určite si s nimi poradí aj počas
školského roka.

Obliekačky

Takmer všetky malé slečny majú rady parádenie. Práve preto medzi ich najobľúbenejšie počítačové hry patria také, kde môžu prezliekať, upravovať a líčiť princezné a modelky. Môžu vyskúšať šaty a mejkap od výmyslu sveta, doladiť k tomu dokonalý účes a na záver ešte doplnky. Vymýšľať nové styligy a kombinácie môžu ale aj na hračkách. Jednoducho a rýchlo to zvládnu s magnetickými bábikami. Drevené figúrky s magnetickým povrchom oblečú veľmi rýchlo a jednoducho do magnetického oblečenia. Takisto ale môžu poslúžiť ako predloha a figuríny pri tvorení vlastných návrhov. 

Vašej malej princeznej postačia zvyšné kusy látok, nite, ihly a vaše pomocné ruky. Vďaka nim si už nebude musieť vyberať z pomedzi šiat, ktoré sú v ponuke, ale vyrobí pre bábiky vlastné podľa svojich predstáv. Prvé výtvory nemusia hneď vyzerať ako od Fera Mikloška, ale verte tomu, že budú pre malú módnu návrhárku omnoho väčším klenotom ako všetky, ktoré má z obchodu. Okrem toho, že si pri vyrábaní cibrí estetické cítenie, zabrať dostane aj jemná motorika. Inšpirácií na šitie oblečenia pre bábiky nájdete na internete stovky. Nezabúdajte však na to, že pri práci s ihlou treba byť maximálne opatrní a sústredení, preto nikdy od tejto práce s dieťaťom neodchádzajte.

Super Mário stále žije

Kto by nepoznal legendárneho japonského mužíka Mária s červenou šiltovkou a modrými nohavicami na traky? Na scéne je už od roku 1985 a pozná ho celý svet. Je nebojácny a dokáže preskákať (a to doslova) čokoľvek. Stal sa inšpiráciou pre mnohé skákacie hry, ktoré deti hrávajú aj v súčasnosti.
Prekážky a neľahké terény však nepatria len do sveta hier a ľahko sa dajú vytvoriť aj doma. Bludiská a prekážkové hry boli pre deti vždy fascinujúce a inak tomu nie je ani dnes. Aby ste dieťa takýmto spôsobom zaujali a pripravili preň zaujímavé aktivity, stačí vám naozaj málo. Napríklad rôzne kartónové krabice, špagáty, laná, stoličky, hulahop kruhy, matrace či čokoľvek iné čo bežne nájdete v domácnosti. Z týchto predmetov môžete poľahky vytvoriť v detskej izbe alebo na dvore prekážkovú dráhu podľa vašich a hlavne jeho predstáv. V nej môže preliezať, podliezať, skákať plaziť sa, a tak poriadne precvičiť hrubú motoriku. Ak je dráha v interiéri, dieťa ňou môže prechádzať aj naboso, a tak si napríklad pri kráčaní po lane formuje klenbu nohy. Ak by sa vám nepodarilo dráhu vytvoriť vlastnými silami, pomôcť si môžete aj hotovou Prekážkovou dráhou. Tá pozostáva zo šiestich rôznych tvarov, ktoré sú upevnené na šiestich stojanoch a dieťa cez ne môže preliezať. Aby bola hra ešte pútavejšia, môžete jej náročnosť zvýšiť tak, že zavediete pravidlo, podľa ktorého sa dieťa nemôže dotknúť tvarov, cez ktoré prelieza. Dráhu tiež môžete zakomponovať aj s podomácky vyrobenou traťou, a tak zaplniť hoc aj celú izbu.

Vypekačky

Miešanie cesta, formičkovanie tvarov od výmyslu sveta, sladká posýpka a navyše koláčiky hotové za menej než 5 minút. A to všetko bez neporiadku v kuchyni. Zdá sa vám to akési nereálne? To asi preto, že nejde o realitu, ale o scenár z počítačovej hry. Hoci vypekanie či vyváranie v skutočnej kuchyni vyzerá trochu inak, nemali by ste sa báť doň vaše dieťa vpustiť. V kuchyni nadobudne zručnosti, ktoré sa mu zídu do života, naučí sa rozlišovať jednotlivé ingrediencie a tiež hravo zvládať nepredvídateľné situácie, ktoré pri sporáku vzniknú. Ak mu navyše zaobstaráte vlastnú súpravu na varenie či pečenie, ktorá prese padne do malých detských rúk, bude pripravené na prvé kulinárske pokusy! 

zdroj:pixabay

Spočiatku budú určite potrebovať vašu asistenciu a začínať by ste mali s jednoduchými receptami. Napríklad s koláčom, ktorý sa skladá len z dvoch surovín – 300 gramov čokolády a štyroch vajíčok.
Postup je rovnako jednoduchý ako ingrediencie: Najprv rozpustíte čokoládu vo vodnom kúpeli. Potom je potrebné oddeliť vaječné žĺtky od bielkov a bielka dotuha vyšľahať. Ďalej prichádza zamiešanie žĺtkov do mierne vychladnutej čokolády. Do toho už len pridať sneh a opatrne trpezlivo miešať. Rúru treba dopredu vyhriať a nastaviť na 170 stupňov. Koláčik by mal v rúre pobudnúť asi tridsať minút. Vrch stačí už len potrieť džemom alebo natrieť šľahačkou a môže sa hodovať.
Vašej ratolesti bude ešte omnoho viac ako koláčik chutiť dobrý pocit, že si dokázala poradiť v naozajstnej kuchyni.

Vymeniť aspoň na chvíľu online svet za offline nie je vôbec náročné. Veď si len spomeňte na svoje detstvo, keď počítače boli skôr raritou ako samozrejmosťou a najviac času ste trávili s kamarátmi pred domom, alebo ste brázdili ulice na bicykli. A nebolo to úžasné detstvo?

Autor: Natália Babicová

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia