Ako pripraviť dieťa na letný tábor?

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Inšpirácia pre rodičov > Ako pripraviť dieťa na letný tábor?
 

Ako pripraviť dieťa na letný tábor?

Letný tábor je pre deti obrovským zážitkom. Sú v novom prostredí, spoznávajú zaujímavé veci, zabávajú sa a nachádzajú si nových kamarátov. Toto všetko však sprevádza aj odlúčenie od domova a rodiny. Odlúčenie je novou situáciou nielen pre dieťa, ale aj pre rodičov, ktorí majú často obavy, ako to ich dieťa zvládne. Ak pred odchodom absolvujete nasledovné kroky, verte, že všetko prebehne v najlepšom poriadku. Vaše dieťa zažije tie najlepšie prázdninové zážitky a po týždni v tábore sa ani nebude chcieť vrátiť domov.

Vysvetlite dieťaťu, čo ho čaká
 

Neexistuje vhodný vek, kedy je dieťa pripravené ísť do letného tábora. Niektoré deti sú naň pripravené už v piatich rokoch, ďalšie do tábora nechcú ísť ani keď majú desať. Pri každom dieťati je však nevyhnutná príprava. Ešte skôr, ako s ťažkým ruksakom prekročí prah domova, treba ho oboznámiť so všetkým, čo ho v tábore čaká. Prejdite si s ním, čo môže od tábora očakávať, na čo je zameraný. Zopakujte si spoločne zásady slušného správania a zodpovednosť. Nezabudnite sa zaoberať aj bezpečnosťou. Poukážte hlavne na výhody, ktoré mu tábor prinesie. Prípravu neberte na ľahkú váhu, je totiž nevyhnutným základom, aby vaše dieťa prežilo bezstarostný príchod a zmenu prostredia a aby si z tábora prinieslo len tie najlepšie zážitky.
 

 

Vyberajte spoločne


Tábor spojený s každodennou jazdou na koni. To znie ako výborný nápad. Jazdenie sa vám vždy páčilo, a tak bez rozmýšľania rezervujete miesto pre vášho malého jazdca. V mysli mu už nakupujete potrebnú výbavu a premýšľate, aké poistenie by bolo na takýto druh tábora najlepšie. Zabudli ste však na to najdôležitejšie. Do tábora totiž nejdete vy, ale vaše dieťa. Preto je nevyhnutné, aby bolo pri výbere tábora vašou pravou rukou. Vyhľadajte spolu všetky možnosti, ktoré sa mu ponúkajú. Vyberte troch favoritov a nechajte ho nad nimi premýšľať. Vybrať ten správny tábor zo širokej ponuky predsa nie je jednoduché. Pri výbere nehľaďte len na zameranie tábora. Dobre si preverte agentúru, ktorá tábor ponúka a vyhľadajte si referencie od predchádzajúcich účastníkov. Okrem toho, že je na Slovensku množstvo výborných spoločností, ktoré svoju prácu robia zodpovedne, nájdu sa aj takí, ktorí neposkytujú kvalitné služby. Po pár dňoch premýšľania určite spoločne prídete k správnemu rozhodnutiu. Bola by predsa škoda, ak by sa nadšená tanečníčka nudila na tábore pre mladých vedcov a tenista by bol stratený na hudobnom tábore.
 


Tréning u starých rodičov


Pobyt u starých rodičov, alebo iných rodinných príslušníkov môže byť skvelou tréningovou prípravou na pobyt v tábore. Vy sa síce z blízkosti vašej ratolesti vzdialite, no stále bude v známom prostredí a bude mať pri sebe niekoho, koho pozná. Počas prázdnin u starých rodičov sa pokúste vaše dieťa kontaktovať čo najmenej a uvidíte, že si na vašu neprítomnosť postupne zvykne. Už na začiatku pobytu si s dieťaťom stanovte presný čas, kedy si poň prídete. Tento dátum musí byť pevný a je veľmi dôležité, aby ste ho dodržali. Tak bude mať dieťa istotu, že si poňho prídete vždy v presne stanovený čas.
 


 

Najlepší kamarát


Detský tábor je miestom, kde je rodičom vstup zakázaný. Určite nie je na mieste ani to, aby bolo vaše dieťa dennodenne na telefóne a viedlo s vami siahodlhé rozhovory. Aby sa necítilo samo, môže mu spoločnosť robiť súrodenec. Ak nie sú súrodenci v podobnom veku, alebo majú rôzne záujmy, môže ísť so svojim najlepším kamarátom. Po boku dobrého priateľa sa predsa každý problém vyrieši hravo a s úsmevom. 

Denný tábor

Ak si predsa len nie ste istí, či je vaše dieťa skutočne pripravené na niekoľkodňové odlúčenie a odchod do neznámeho prostredia, vyskúšajte najprv denný tábor. Vaša ratolesť v ňom zažije presne toľko zábavy, ako v klasickom tábore, len s tým rozdielom, že si ho každý večer vyzdvihnete. Podelí sa s vami o celodenné zážitky a uloží sa spať do vlastnej postele vo svojej detskej izbe. Ráno ho čaká opäť odchod do tábora a stretnutie s novým dobrodružstvom a kamarátmi. V ponuke slovenských agentúr nájdete obrovskú ponuku denných táborov s rôznorodým zameraním. Je už len na vašom drobcovi, či sa chce stať na týždeň vedcom, kozmonautom alebo umelcom. Denné tábory sú vhodnou alternatívou hlavne pre menšie deti alebo pre tie, ktoré idú do tábora po prvýkrát.
 


 

Ak sa vám podarilo vaše dieťa dobre pripraviť, rad je na vás. Zvyknúť si na to, že ho celý týždeň neobjímete alebo mu nepoprajete dobrú noc, je spočiatku náročné. Veselé vysmiate dieťa, ktoré sa vráti z tábora vás však presvedčí, že dobrodružstvo, ktoré zažilo, bolo to najlepšie, čo ste mu mohli dopriať.

 

Autorka: Natália BabicováMohlo by Vás zaujímať aj:


Ako naučiť deti zvládať emócie

5 spôsobov, ako movitovať deti k hygienickým návykom

Ako naučiť dieťa spať vo vlastnej izbe

Ako zlepšiť vzťah detí k prírode?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia