Ako zvládnuť príchod nového súrodenca či rodiča

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Inšpirácia pre rodičov > Ako zvládnuť príchod nového súrodenca či rodiča
 

Ako zvládnuť príchod nového súrodenca či rodiča

Príchod bábätka do rodiny je pre všetkých veľká udalosť. Zatiaľ čo sa rodičia tešia z nového prírastku, starší súrodenec to môže vnímať úplne inak. Aj napriek tomu, že vo vyššom veku sú súrodenecké vzťahy tým najsilnejším putom, v ranom detstve to medzi súrodencami často nevyzerá veľmi ružovo. Podobne kostrbatá môže byť aj situácia, keď do života dieťaťa príde nový rodič. Prinášame vám niekoľko užitočných rád, ako prirodzene k budovaniu týchto vzťahov pomáhať.

 

 

Treba stavať na pevných základoch


Nový súrodenec by do života dieťaťa nemal prísť zo dňa na deň. Práve preto je dôležité pripraviť ho na príchod nového člena rodiny skôr, ako sa s malým klbkom objavíte vo dverách. Pravidelne sa s vaším dieťaťom rozprávajte o tejto veľkej prichádzajúcej udalosti. Často mu pripomínajte aké "výhody" mu nový súrodenec prinesie. Okrajovo spomeňte aj nové povinnosti a pravidlá, ktoré preňho vyplynú. 

Nevyhnutnou činnosťou je aj fyzický a verbálny kontakt. Vďaka tomu, že sa bude pravidelne prihovárať svojmu očakávanému súrodencovi, si k nemu vybuduje pozitívny vzťah ešte skôr, než sa prvýkrát stretnú. 

Deti potrebujú vedieť, že sú dôležité a že sa im nebojíte zveriť zodpovednosť. Doprajte im tento pocit aj pri starostlivosti o mladšieho súrodenca. Vyhraďte si jednoduché úlohy, ktoré váš malý pomocník dokáže splniť. Pri plnení úloh si okrem pocitu zodpovednosti vybuduje aj bližší vzťah ku svojmu zverencovi. 

 

Spoločný čas je nad zlato

 

Naučte svoje deti zdieľať nielen hračky ale aj čas. Plánujte pre ne čo najviac spoločných aktivít. Či už ide o čas spoločne trávený pri spoločenských hrách, kurze plávania alebo maľovaní výkresov. Spoločné záujmy vašich detí budú prínosné nielen pre ne ale aj pre vás. Pre rodiča je omnoho jednoduchšie, keď sa jeho deti venujú rovnakým aktivitám. Či už  pre pravidelné vozenie na krúžky alebo pri tvorení rodinného programu.

Aj keď majú vaše deti spoločné záujmy, netreba zanedbať ich individualitu. Pri všetkých spoločných aktivitách dbajte aj na to aby vaše deti dostávali rovnakú mieru pochvaly. To, že sa deti cítia rovnocenné je ďalším krokom k ich pozitívnemu spolunažívaniu. 

 

 

Mami, oci, alebo ako?

 

Ak do rodiny vstúpi rodič, bude to náročné nielen pre dieťa ale aj pre nového rodiča. Budovanie vzťahu bude práve úlohou dospelákov. Získať si priazeň dieťaťa nie je jednoduché ale ani nemožné. Na dieťa by ste jednoznačne nemali ísť s pokynom aby nového „rodiča“ volalo mami alebo oci. Toto rozhodnutie je len a len na ňom. Niektoré deti sa do tejto fázy nikdy nedostanú, iné si tieto oslovenia osvoja prirodzene. 

Nech už to so vzťahom s biologickým rodičom vášho dieťaťa dopadlo akokoľvek, nikdy by ste pred vašou ratolesťou nemali o jeho rodičovi hovoriť negatívne a vyvarovať by sa tomu mal aj váš nový partner. Zhadzovanie autority biologického rodiča môže dieťa zmiasť a vyvolať úplne opačný efekt ako očakávate. V dieťati to tiež môže vyvolať pocit, že váš nový partner chce v jeho živote zastúpiť rolu biologického rodiča.

 

Nebuďte vtieravý

 

Ak ste osobou, ktorá vstúpila do života cudzieho dieťaťa, nesnažte sa "tlačiť na pílu" a dieťaťu sa vnucovať. Prvé kroky zbližovania by mali prebiehať celkom prirodzene. Sledujte dieťa pri bežných situáciách a snažte sa do nich nenápadne zapájať. Ak vidíte, že si napríklad nevie poradiť s vystrihnutím obrázka alebo matematickou úlohou, ponúknite mu vaše pomoc. Pokiaľ ju odmietne, nepýtajte sa znova ale vyčkajte na ďalšiu možnú príležitosť. Ak táto taktika nezafunguje ani po viacerých pokusoch, zrealizujte opačný postup a snažte sa dieťa zapájať do vlastných aktivít. Prizvite ho na pomoc do kuchyne, alebo k skladaniu bielizne. 

 

 

„Keď som si po rozvode našla nového partnera, dcéra Lenka mala šesť rokov. Príchod môjho partnera sa spojil s prváckymi povinnosťami, a tak sa začala búriť a protestovať,“ opisuje svoju skúsenosť Katarína. „Môj priateľ jej kupoval drahé hračky a stále pre nás vymýšľal nejaký spoločný program. Nech sme robili čokoľvek, nič nepomáhalo. Vyriešilo sa to až keď sme rezignovali a prestali sa snažiť. Lenka si k jej novému otcovi našla cestu sama a dnes je z nich nerozlučná dvojica,“ dodáva.


 

Autorka: Natália Babicová

 

 

Mohlo by vás zaujímať:

Vytvorte vášmu malému majstrovi dielničku bez veľkých nákladov 

O bábätko sa treba starať už v brušku. My vám poradíme ako

Výhody spoločenských hier pri rozvoji dieťaťa

5 krokov k samostatnosti a pripravenosti budúceho prváka

Čo robiť keď sa dieťa bojí lekára 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia