Prečo je hudba v živote dieťaťa dôležitá?

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Inšpirácia pre rodičov > Prečo je hudba v živote dieťaťa dôležitá?
 

Prečo je hudba v živote dieťaťa dôležitá?

Už v dávnej minulosti ľudia vedeli, že hudba v sebe ukrýva niečo jedinečné a má obrovskú moc. Hudbou môžeme vyjadriť aj to, čo pomocou slov vyjadriť nedokážeme. Je to jazyk, ktorému rozumejú všetci ľudia, bez ohľadu na to odkiaľ pochádzajú. Hudba nás sprevádza po celý život, je súčasťou všetkého, čo robíme a je pre nás úplne prirodzená. Má pozitívny vplyv na psychiku človeka, podporuje emocionálny vývoj, rozvíja pamäť, motoriku aj logické myslenie. Hudba má aj preukázateľné relaxačné a liečivé účinky. Pomáha rozvíjať mozog, obohacuje slovnú zásobu a je potvrdené, že deti, ktoré majú zmysel pre rytmus, lepšie čítajú a dokonca viac rozumejú matematike. Vedci preto odporúčajú začať budovať vzťah detí k hudbe už v útlom veku.

Kedy začína dieťa vnímať hudbu?

Dieťa dokáže vnímať hudbu už pár mesiacov pred narodením. Preto sa budúcim mamičkám odporúča počúvať relaxačnú hudbu, či pravidelne sa prihovárať a spievať svojmu ešte nenarodenému dieťatku. Krátko po narodení dokáže bábätko rozpoznať hlas svojej matky a vďaka nemu si k nej buduje silné emocionálne puto. Spevom dokáže matka dieťa upokojiť, uspať, ale aj rozveseliť. Bábätká majú rady jednoduchú a monotónnu melódiu, ktorá im pripomína mamin tlkot srdca a zvuky plodovej vody, ktoré počúvalo, keď bolo ešte v brušku. Skvelé sú rôzne uspávanky, ku ktorým môžete pridať aj jemné pohojdávanie. Ich melódia má v sebe čosi čarovné a na bábätko pôsobí upokojujúcim dojmom a pomôže mu ľahšie zaspať.
 


Hudba a batoľa

Vo veku 2-3 rokov už dieťa dokáže reprodukovať jednoduchý text piesne či riekanky a začína sa hýbať a tancovať vždy, keď počuje veselú melódiu. Spev a tanec je pre neho prirodzený, pretože ide v podstate o hru. Treba ho v tom maximálne podporovať a zároveň mu ísť dobrým príkladom. Dieťa sa najviac učí opakovaním a v tomto veku chce robiť všetko, čo robia jeho rodičia. Pravidelne mu rozprávajte riekanky, spievajte detské piesne, ku ktorým môžete pridať tanec či rôzne pohybové aktivity (Hlava, ramená, kolená, palce, Oli oli Janko, Kolo kolo mlynské a pod). Tak, ako pri mnohých iných činnostiach, základy vzťahu k hudbe si dieťa vybuduje v domácom prostredí. Podporiť jeho záujem o hudbu môžeme aj tým, že mu do detskej izbičky dáme rôzne detské hudobné nástroje alebo malé rádio, vďaka ktorému môže obľúbené pesničky počúvať vždy, keď bude mať chuť a náladu.
 


Rozvoj hudby u detí v predškolskom veku.

Najdynamickejší je hudobný rozvoj u detí v predškolskom veku. Ak vaše dieťa o hudbu prejavuje záujem a má nadanie, je potrebné ho aj pravidelne rozvíjať. O rozvoji v domácom prostredí sme si už povedali, avšak existuje aj mnoho hudobných kurzov a krúžkov pre deti všetkých vekových kategórií. Neváhajte ho na nejaký krúžok prihlásiť. Vaše dieťa sa skvele zabaví, vždy sa niečo nové naučí a vy sa zároveň budete pravidelne stretávať s inými mamičkami. Rozvíjať záujem o hudbu môžete aj navštevovaním detských divadelných predstavení, koncertov a mnohých iných podujatí. Po návrate domov sa s ním skúste porozprávať o tom, aké pocity v ňom predstavenie zanechalo a čo podľa neho chcel umelec svojím tancom a spevom vyjadriť. Nechajte voľný priebeh jeho fantázii a dozviete sa, ako vaše dieťa dokáže hudbu vnímať a čo v ňom vyvoláva.
 


Kedy začať s hrou na hudobný nástroj?

V podstate neexistuje správny vek, kedy je u detí ideálne začať s hrou na hudobný nástroj. Najvhodnejšie je podporiť ho vtedy, keď o konkrétny hudobný nástroj prejaví záujem. Prihláste ho do hudobnej školy alebo môže chodiť aj na súkromné hodiny. Dôležité však je, aby hrať na hudobný nástroj chcelo dieťa samo, a aby mu to prinášalo radosť a uvoľnenie. Nie je správne ho k hre nútiť, pretože tým aj tak nič nedosiahnete a iba mu vybudovaný vzťah k hudbe znechutíte.
 

Hudba pozitívne ovplyvňuje naše správanie, zlepšuje emotívne cítenie a pomáha nám ľahšie zvládať problémy. Ak vaše dieťa nehrá na žiadny hudobný nástroj a ani nechodí na hudobné krúžky púšťajte mu hudbu pravidelne aspoň doma. Odborníci odporúčajú približne 20-30 minút denne. Vďaka hudbe môžete spoločne stráviť úžasné chvíle a zároveň pomáha medzi vami utvárať jedinečné puto. Určite nám dáte za pravdu, že s veselou pesničkou na perách a úsmevom na detskej tváričke je každý jeden deň ihneď krajší. 

 

 

Autorka: Lucia Jarábková

 

 

 

Mohlo by Vás zaujímať aj:Sluch, zrak a chuť. Naučte sa, ako u vašich detí hravo podporovať tieto zmysly

Skvosty v detskej literatúre. Tieto knihy by ste mali mať v knižnici

Rozvíjajte čuch a hmat vašich detí

Obdobie vzdoru. Ako ho zvládnuť a nezblázniť sa?

Poznáte výhody a nevýhody drevených a plastových hračiek?

Premáha vaše dieťa jesenná únava? Nenechajte ho nudiť sa

S magnetickou tabuľou Switch & Spin sa zabaví každé dieťa

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia