Rozvod o vás veľa prezradí. Aj vlastným deťom

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Inšpirácia pre rodičov > Rozvod o vás veľa prezradí. Aj vlastným deťom
 

Rozvod o vás veľa prezradí. Aj vlastným deťom

Rozvod nie je príjemná udalosť. V tom sa asi všetci zhodneme. Deti jeho priebeh neovplyvnia. Rodičia áno. Dávajte pozor na to, ako reagujete. Pre deti je náročné vyrovnať sa so skutočnosťou, že mama a otec už netvoria rodinu. Nesťažujte im to ešte viac a zbytočne ich do svojich sporov nezaťahujte. Dieťa má právo zostať dieťaťom. Neberte mu ho.

Zdroj: Pixabay

Deti vaše spory nevyriešia

Riešite rozvod cez deti? Nerobte to. Rozviesť sa chcete vy. Deti ste sa na to nepýtali. Postavili ste ich pred hotovú vec. Nerobte si z nich poslíčkov. Na vaše problémy nie sú zvedavé. Majú dosť svojich. Nezaťažujte ich ešte viac. Na to máte kamarátov. Dieťa nie je zbraň, ktorú môžete namieriť a vyhrážať sa, že stlačíte spúšť. Konflikty sa cez deti neriešia.

Nadávate? Rýchlo s tým prestaňte

To, že budete na druhého rodiča nadávať vám nepomôže. Dieťa vás potrebuje oboch. Nadávkami na toho druhého ublížite nielen deťom, ale aj sebe. Dieťa s vami postupne prestane komunikovať. Rozdelili ste sa. Rešpektujte, že nebude všetko tak, ako si predstavujete, ale pamätajte si, že deti potrebujú milujúcich rodičov, ktorým sa môžu so všetkým zdôveriť. Nemajú sa vás báť.

Koľko krát ste sa opýtali, koho má dieťa radšej? Dostali ste odpoveď, ktorá vás potešila? Pre deti ste dôležití obaja.

zdroj: pixabay

Ubližujete vlastným deťom. Ste si toho vedomí?

Citové vydieranie a trestanie dieťaťa za to, že mu pri druhom rodičovi bolo dobre nie je správne. Deti si nechcú medzi vami vyberať. Chcú mať dobrý vzťah s obomi. Čo získate tým, že ich budete presviedčať o tom, že pri vás je aj tak všetko lepšie? Dobrý pocit? Deti vedia, ako sa kde mali a ako sa cítili. To, čo im pošepkáte, na ich pocite nič nezmení. Deti sa s vami prestanú rozprávať. Bude to pre ne ľahšie. Týmto prístupom im nepomáhate. Práve naopak. Idete proti ich záujmom a deti v sebaobrane odporujú ešte viac.

Škola, náš druhý domov

V škole by mali byť informovaní o tom, čo sa vo vašej rodine niečo deje. Učitelia sú s vašimi deťmi každý deň a ich prístup je veľmi dôležitý. Na zmene správania a prospechu v škole sa rozvod odzrkadľuje najčastejšie. Učitelia budú deti na základe vašich informácií posudzovať citlivejšie. V prípade potreby vedia odporučiť detského psychológa, ktorý bude problémy vašich detí riešiť.

zdroj: pixabay

Rozvod je len začiatok

Rozpad rodiny nie je jediným problémom, s ktorým sa musia deti počas rozvodu popasovať. Zmena bydliska, zmena školy a strata kolektívu sú len zlomkom z toho, s čím sa musia maloleté deti vyrovnať a nie je to z ich iniciatívy, z ich rozhodnutia. Postavili ste ich pred hotovú vec. Nedali ste im na výber a čudujete sa, že sa bránia? Vy by ste sa nehnevali, nekričali, nehádali sa?

Dieťa nevidí, nepočuje

Apatia a strata citových prejavov je tiež jedným zo spôsobov, ako môžu deti na rozvod reagovať. Snažia sa nepripustiť si ho a tvária sa, že ich sa to netýka. Na vonok deti možno nereagujú, ale nikdy neviete, čo sa odohráva v ich vnútri. Nezabúdajte pri svojich starostiach na dieťa a jeho potreby, aj keď si myslíte, že si nič špeciálne nevyžaduje.

Ide vám o dobro detí. Nie ste v ringu

Stanovte si pravidlá a snažte sa ich dodržiavať. Deti veľmi rýchlo vycítia vašu slabšiu stránku a šikovne s vami začnú manipulovať. Otcovi povedia jedno, mame druhé. Presne to, čo chcú počuť. Na výlet, či do kina môžu ísť s jedným, aj s druhým. V tom im nezabránite. Na partnera sa hneváte vy, nie vaše deti. Nenúťte ich klamať. To, že majú plnohodnotný program aj pri tom druhom, je pre ne to najlepšie. Tešte sa z toho a rozprávajte sa s nimi. Nezabúdajte, že nikoho bližšieho ako vás nemajú a potrebujú sa niekomu zdôveriť. Komu, keď nie otcovi a mame?

  • urobte si rozvrh, kedy, kde a koľko času budete so svojimi deťmi tráviť. Aby si na to zvykli a vedeli s tým počítať           
  • o partnerovi hovorte v dobrom, aj keď je to náročné. O tom, aká zlá je ich matka alebo otec, počúvať nepotrebujú. Zbytočne ich to ešte viac zraňuje. Zvládnete deťom denne povedať jedno pozitívum a druhom rodičovi? Skúste to
  • venujte im čas. Veľa ich objímajte, rozprávajte sa s nimi o zážitkoch a ich radostiach a starostiach. Dajte im pocítiť, že sú pre vás dôležité
  • kto kúpil drahší darček? S mamkou ste boli len stanovať a s tatkom na dovolenke v Bulharsku? Čo z toho máte? Dobrý pocit? Nepredbiehajte sa. Pre vaše deti je oveľa dôležitejšie to, že sú s vami. S druhým rodičom nie sú za trest
  • opýtajte sa svojich detí, čo chcú robiť, kde chcú ísť, ako chcú tráviť voľný čas. Nechajte ich zorganizovať si deň podľa seba. Podporte ich sebavedomie a zodpovednosť. Deti dobre vedia, čo chcú. Treba ich len počúvať    
  • dieťa je šťastné, keď môže byť s oboma rodičmi. Konflikt je medzi vami. Deti nie sú na vine

zdroj: pixabay

Listina práv detí, ktorých rodičia sa rozvádzajú

Vypracoval ju americký psychológ Robert E. Emery. Listinu som našla, keď som hľadala informácie k článku. Keď som sa k nej chcela vrátiť a pripojiť zdroj, k listine detí a informáciám o jej autorovi ma google v slovenskom jazyku neodkázal. Áno, tak veľa sa u nás o právach detí hovorí. Napriek tomu si myslíme, že by ste o nej mali vedieť.

1. Má právo byť milované oboma rodičmi, bez pocitu viny alebo nesúhlasu druhého rodiča.

2. Má právo byť chránené pred hnevom rodičov.

3. Má právo byť vynechané z konfliktov medzi rodičmi, vrátane toho, že nemusí držať stranu nikomu, nosiť správy, alebo počúvať sťažnosti jedného na druhého.

4. Má právo na to, aby si nemuselo vyberať medzi dvoma rodičmi.

5. Má právo, nebyť zodpovedné za emocionálne problémy rodičov.

6. Má právo na to, aby sa včas dozvedelo o všetkých dôležitých zmenách, ktoré postihnú jeho život. Napríklad, keď sa jeden z rodičov odsťahuje, alebo si znovu založí rodinu.

7. Má právo na primeranú finančnú podporu počas detstva a štúdia.

8. Má právo na precítenie pocitov, na ich vyjadrenie, aj vypočutie oboma rodičmi.

9. Má právo na život, ktorý je čo najbližšie k životu, ako keby rodičia žili spolu.

10. Má právo zostať dieťaťom.

Autor: Alena Kesselová

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia