Týchto 10 vecí by ste mali svojmu dieťaťu povedať každý deň

 
 
 

Bezplatná linka

0800 140 006

 
 

Napíšte nám

info@hravaskolka.sk

 
 
 
Úvod > Inšpirácia pre rodičov > Týchto 10 vecí by ste mali svojmu dieťaťu povedať každý deň
 

Týchto 10 vecí by ste mali svojmu dieťaťu povedať každý deň

Bežné slová, ktoré ale pre výchovu a vývoj dieťaťa znamenajú skutočne veľa. Ak z neho chcete vychovať správneho, sebavedomého a empatického človeka nezabúdajte mu ich opakovať každý deň.

 

1. Ľúbim ťa

Veľa z nás rodičov to berie ako samozrejmosť a myslí si, že deti ich lásku jednoducho vycítia. Pravdou je, že deti sú veľmi vnímavé, ale zároveň je rovnako dôležité im tieto slová pravidelne opakovať. A okrem iného ich naučíte, že takto prejavovať city blízkej osobe je úplne prirodzené.

2. Ďakujem

Čarovné slovíčko, ktoré sa všetkými silami snažíme naučiť používať naše ratolesti. Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, či ho pravidelne používate aj vy sami a ste teda pre svoje deti dobrým príkladom?

3. Verím, že to zvládneš

Podporte vaše deti v ich odvahe urobiť niečo samostatne a nereagujte sklamane, ak sa im to nakoniec úplne nepodarí. Vaša plná dôvera im pomôže nadobudnúť sebavedomie a prinesie motiváciu skúšať to odznova.

4. Pomôžem ti, ak potrebuješ

Ak vás vaše dieťa požiada o pomoc a bude to vo vašich silách a možnostiach, nikdy mu nepovedzte nie. Uvedomte si, že ste pre neho najdôležitejšia osoba a potrebuje mať vo vás pocit istoty. Buďte mu vždy oporou a od malička ho učte, že za Vami môže kedykoľvek prísť a spoľahnúť sa na vašu pomocnú ruku.

5. Počúvam ťa

V dnešnej uponáhľanej dobe nemáme času nazvyš a tak sa často stane, že poriadne nepočúvame, čo nám naše dieťa hovorí. Robíme pri tom množstvo iných činností alebo sa zároveň rozprávame s partnerom a nevenujeme plnú pozornosť tomu, čo je pre dieťa dôležité. Nájdite si chvíľu času napríklad po ceste zo škôlky alebo po príchode domov, len tak si spolu sadnite a pozorne počúvajte všetko, o čo sa s vami chce podeliť.

6. Som tu pre teba

Táto veta je nesmierne dôležitá a je dobré ju deťom pravidelne opakovať. Hovorte im, že ste tu pre nich a s akýmkoľvek problémom sa na vás môžu obrátiť. Vybudovaná dôvera a kamarátsky vzťah vám pomôže ľahšie zvládnuť náročné obdobie puberty.

7. Máš právo sa hnevať

Uznať jeho hnev je oveľa lepší prostriedok na upokojenie vypätej situácie ako začať kričať a hnev mu opätovať. Ak dieťaťu v obchode nekúpite hračku, ktorej sa práve dožaduje a ono začne vystrájať, nekričte na neho, ale skúste sa s ním v pokoji porozprávať a s jeho pocitmi súhlasiť. Povedzte mu, že ma právo sa hnevať, ak tú hračku skutočne chcelo, ale bohužiaľ nie je vo vašich silách zaobstarať mu každú vec, ktorá sa mu zapáči. Napokon sa skúste znova vrátiť k bodu číslo jeden a povedzte mu, že ho nadovšetko ľúbite, aj keď sa práve nespráva pekne.

8. Prepáč mi

Ak chcete svoje dieťa naučiť ospravedlniť sa, musíte mu najskôr ukázať, že to dokážete aj vy. Občas vznikajú situácie, kedy ho neprávom obviníte (napr. pri súrodeneckej hádke) alebo si spätne uvedomíte, že ste sa v určitej situácii voči nemu nezachovali správne. Uznajte svoju chybu a povedzte mu prepáč. Určite príde deň, kedy si to uvedomí a bude si vás za to vážiť.

9. Odpúšťam ti

„Mýliť sa je ľudské, odpúšťať božské.“ Preto ak dieťa uzná svoju chybu, objímte ho a odpustite mu. Aj tak nám veľa vecí, pre ktoré sa na deti hneváme, časom pripadajú ako úplné maličkosti.

 

10. Každý sa môže mýliť

Každý z nás v živote urobil viacero chýb. A ako sa na ne pozeráme s odstupom času? Väčšinou pozitívne, pretože veľakrát sme sa z nich poučili. Nechajte preto aj vaše deti učiť sa z tých vlastných. Iba tak budú vedieť problémy riešiť a nebudú sa obávať neúspechu.

 

 

Autorka článku: Lucia Mandelíková

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia